Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA anularea inregistrarii ca platitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

anularea inregistrarii ca platitor de tva

Vrem sa achizitionam o societate care este inregistrata ca platitor de tva, cu schimbarea actionariatului si a administratorului si ni s-a spus de la finante ca societatea nu va mai fii platitoare de tva. Mentionam ca societatea are tva de recuperat de 2.800 lei, nu este o suma mare, dar intrebarile mele sunt: cum inchid soldul contului 4424 si in ce temei legal societatea isi pierde calitatea de platitor de tva?
nu exista temei legal pentru anularea codului de tva la schimbarea actionaratului, daca societatea isi respecta toate obligatiile prevazute de lege.