Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

pana la ce varsta trebuie sa platesc pensie alimentara? mentionez ca am hot jud conform careia ar trebui sa platesc pana la varsta de 26 ani a reclamantei. 26 ani daca face facultate de stat sau nu?
multumesc
Veti plati cat e la facultate si nu se intretine prin munca, pana la max 26 de ani cum aveti si hotararea, fara sa conteze daca invata la fac de stat sau privata
Buna ziua!

Am si eu o intrebare,

Fiica din alta casatorie a sotului meu,in varsta de 23 ani, l a chemat in instanta pentru majorarea pensiei. Eu in acest mariaj am venit cu un minor, care primeste pensie alimentara de la tatal natural. Mentionez ca suntem casatoriti cu acte. As dori sa stiu daca pot sa depun ca act in instanta faptul ca sotul meu are in intretinere un minor, respectiv copilul meu?

Va multumesc!
Nu, sotul dvs nu are legal in intretinere pe copilul dvs. Parintii copilului au obligatia sa-l intretina, fiecare parinte are ca obligatie sa-si intretina copilul propriu.
Art. 516. -
(1) Obligația de întreținere există între soț și soție, rudele în linie dreaptă, între frați și surori, precum și între celelalte persoane anume prevăzute de lege
(2) Dispozițiile alin. (1) privind obligația de întreținere între rudele în linie dreaptă, precum și între frați și surori sunt aplicabile și în cazul adopției

Art. 517. -
(1) Soțul care a contribuit la întreținerea copilului celuilalt soț este obligat să presteze întreținere copilului cât timp acesta este minor, însă numai dacă părinții săi firești au murit, sunt dispăruți ori sunt în nevoie