Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs impotriva incheierii de suspendare a executarii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs impotriva incheierii de suspendare a executarii actului administrativ, renuntare la judecarea fondului

Prin cererea de chemare in judecata reclamantul a solicitat:
1. anulare act adm.;
2. suspendare executare act.
Instanta de fond a respins capatul 2 (suspendarea), iar reclamantul a formulat recurs impotriva respectivei incheieri de sedinta.
Ulterior inregistrarii cererii de recurs, acelasi reclamant a renuntat la judecarea cererii de chemare in judecata la instanta de fond.
In recurs ce exceptii as putea invoca: lipsa de interes sau lipsa de obiect?
Nu inteleg: daca reclamantul a renuntat la judecata, instanta nu s-a pronuntat printr-o incheiere in acest sens?
In intampinarea din recurs trebuie invocata exceptia lipsei de interes privind suspendarea executarii actului administrativ.
Recurentul reclamant avea interes sa solicite suspendarea pana la judecarea solicitarii de anulare a actului. Daca a renuntat la cererea de anulare a actului, evident nu mai are interes sa solicite suspendarea.
Dar oricum probabil va renunta si la recurs.

A renuntat la judecata doar cu privire la capatul de cerere privind anularea actului administrativ. Cu privire la suspendare, instanta de fond deja se pronuntase, se facuse recurs, asa incat numai instanta de recurs poate lua act de renuntarea la cererea de suspendare.
Gabriela Pintea, Consilier juridic