Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Data limita de depunere a bilantului
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Data limita de depunere a bilantului

Buna ziua!

As avea si eu cateva intrebari legate de depunderea bilantului. Am observat ca bilantul de pe un an se poate depunde si anul urmator...insa care sunt consecintele ? Penalizari ?

Ideea e ca mi-am infiintat un S.R.L. acum 3 luni, firma neavand inca activitate prea mare si implicit nici venituri prea mari. Care este data limita pentru depunerea bilantului contabil pe 2008 ?
Legea contabilitatii nr. 82/1991
Art. 35. - (1) Termenele pentru întocmirea situaţiilor financiare anuale sunt următoarele:
a) pentru societăţile comerciale, societăţile/companiile naţionale, regiile autonome, institutele naţionale de cercetare-dezvoltare, 150 de zile de la încheierea exerciţiului financiar;
b) pentru celelalte persoane prevăzute la art. 1, 120 de zile de la încheierea exerciţiului financiar.
(11) Termenele pentru depunerea situaţiilor financiare anuale la unităţile teritoriale ale Ministerului Economiei şi Finanţelor sunt:
a) 150 de zile de la încheierea exerciţiului financiar, pentru persoanele prevăzute la alin. (1) lit. a), cu excepţia societăţilor comerciale;
b) 120 de zile de la încheierea exerciţiului financiar, pentru persoanele prevăzute la alin. (1) lit. b).
(12) Persoanele care de la constituire nu au desfăşurat activitate, cu excepţia societăţilor comerciale, precum şi cele aflate în lichidare, potrivit legii, vor depune o declaraţie în acest sens, în termen de 60 de zile de la încheierea exerciţiului financiar, la unităţile teritoriale ale Ministerului Economiei şi Finanţelor.
Lege 441/2006:

Art. III - (3) De la data de 1 ianuarie 2007, situaţiile financiare anuale şi documentele anexate acestora, prevăzute la art. 185 din Legea nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, modificate potrivit prezentei legi, vor fi depuse numai la oficiul registrului comerţului.
ContSters20980, utilizator
dumis a scris:

Buna ziua!

As avea si eu cateva intrebari legate de depunderea bilantului. Am observat ca bilantul de pe un an se poate depunde si anul urmator...insa care sunt consecintele ? Penalizari ?

Ideea e ca mi-am infiintat un S.R.L. acum 3 luni, firma neavand inca activitate prea mare si implicit nici venituri prea mari. Care este data limita pentru depunerea bilantului contabil pe 2008 ?

Bilantul pentru activitatea desfasurata in anul 2008, se depune pana in mai 2009.
Alexander a postat prevederile LEGII 82 / 1991 REPUBLICATA
Art. 35. - (1) Termenele pentru întocmirea situaţiilor financiare anuale sunt următoarele
a) pentru societăţile comerciale, societăţile/companiile naţionale, regiile autonome, institutele naţionale de cercetare-dezvoltare, 150 de zile de la încheierea exerciţiului financiar;
Legat de bilantul contabil, am si eu o intrebare. Am o firma - un magazin virtual, fara angajati, platitoare de TVA. Firma are activitate dar, fara profit: datorat - 0, de plata - 0, de recuperat - 0. Am depus semestrial declaratiile necesare la MF dar inca nu am depus bilantul contabil pe 2008.
Imi puteti spune, va rog, care sunt penalizarile? Ce se intampla?
"Ideea e ca mi-am infiintat un S.R.L. acum 3 luni, firma neavand inca activitate prea mare si implicit nici venituri prea mari. Care este data limita pentru depunerea bilantului contabil pe 2008 ? "

stati ca nu inteleg ???
daca ati infiintat firma acum 3 luni (asta inseamna mai 2009) de ce vreti sa depuneti bilant pentru anul 2008???

trebuie sa depuneti bilant semestrial (la iunie 2009), termen 14 august 2009