avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilant 31.12.2008
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilant 31.12.2008

buna ziua,

care este data limita pentru depunerea bilantului la 31.12.2008 la administratia financiara?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 00:29, 29 Iulie 2009
150 de zile de la incheierea ex fin.2008.
Norme - Situatii financiare la 31 decembrie 2008

Pentru asigurarea informatiilor destinate sistemului institutional al statului, un exemplar al situatiilor financiare aferente exercitiului financiar al anului 2008 se depune la unitatile teritoriale ale Ministerului Economiei si Finantelor astfel:
a) pentru societatile comerciale, societatile/companiile nationale, regiile autonome, institutele nationale de cercetare-dezvoltare, in termen de 150 de zile de la incheierea exercitiului financiar. Comentariu: Ultima zi de depunere ar fi trebuit sa fie 30 Mai 2009 insa datorita faptului ca aceasta pica intr-o sambata ultima zi de depunere va fi devansata pana in data de 1 Iunie 2009.
b) persoanele care, de la constituire, nu au desfasurat activitate vor depune o declaratie in acest sens, in termen de 60 de zile de la incheierea exercitiului financiar. O declaratie similara vor depune si persoanele juridice care se afla in curs de lichidare, potrivit legii.


Legat de bilantul contabil, am si eu o intrebare. Am o firma - un magazin virtual, fara angajati, platitoare de TVA. Firma are activitate dar, fara profit: datorat - 0, de plata - 0, de recuperat - 0. Am depus semestrial declaratiile necesare la MF dar inca nu am depus bilantul contabil pe 2008.
Imi puteti spune, va rog, care sunt penalizarile? Ce se intampla?
villisvab a scris:

Legat de bilantul contabil, am si eu o intrebare. Am o firma - un magazin virtual, fara angajati, platitoare de TVA. Firma are activitate dar, fara profit: datorat - 0, de plata - 0, de recuperat - 0. Am depus semestrial declaratiile necesare la MF dar inca nu am depus bilantul contabil pe 2008.
Imi puteti spune, va rog, care sunt penalizarile? Ce se intampla?


Amenda cuprinsa intre 1.000 lei la 3.000 lei, dacă perioada de întârziere pentru întocmirea şi depunerea situaţiilor financiare periodice este cuprinsă între 15 şi 30 de zile lucrătoare, şi de la 1.500 lei la 4.500 lei, dacă perioada de întârziere depăşeşte 30 de zile lucrătoare.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iulie 2009
Oranina Dumitru, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data limita de depunere a bilantului dumis dumis Buna ziua! As avea si eu cateva intrebari legate de depunderea bilantului. Am observat ca bilantul de pe un an se poate depunde si anul urmator...insa care ... (vezi toată discuția)
Depunere bilant la 31.12.2009 doinaionescu doinaionescu unde se depune bilantul la 31.12.2009, direct Oficiul reg comertului, sau si Ad financiara de sector (vezi toată discuția)
Exercitiul financiar aartist aartist Buna-ziua SRL infiintata in 2007, si-a inceput activitatea in 01.05.2008. Pentru depunerea situatiillor financiare pentru anul 2008, exercitiul financiar ... (vezi toată discuția)