avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vreau sa fiu la zi datoriile unei sc micro, cum ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vreau sa fiu la zi datoriile unei sc micro, cum interpretez fisa sintetica?

vad pentru prima data o fisa sintetica :D ma intereseaza un site sau un tutorial
Cel mai recent răspuns: ContSters233047 , utilizator 13:26, 19 Mai 2012
Este simplu: practic trebuie sa urmariti capul de tabel.
Semnificatiile codurilor, simbolurilor si prescurtarilor din fisa sintetica pe platitor

[ link extern ]
Buna dimineata,

Umati sfatul @cearls.

Totusi, verificarea fisei pe platitor nu este o treaba usoara, mai ales daca aceasta nu a fost reglata niciodata sau daca reglarea are loc o data la cativa ani.

Va spun cum am facut eu (chiar daca , la inceput, pare munca de sisifis).
Urmariti daca soldurile ptr fiecare contributie coincid cu ce aveti dvs in contabilitate.
Daca nu, atunci faceti o situatie extracontabila, in excel, ptr fiecare contributie, cu urmatorul cap de tabel: valoare fisa, valoare declarata, valoare constituita in contabilitate, val platita, nr op si data.

Pentru contributiile incepand cu 01.01.2008 (cand au intervenit cele 2 conturi unice - BAS si BASS), la fel: vedeti cum ati stins dvs in contabilitate si cum au fost stinse pe fisa. De pe acum va spuns, ca cei de la ANAF nu vor stinge contributiile cum ati facut dvs in contabilitate, ci va vor pune pe dvs sa stingeti asa cum au stins ei.

Daca aveti intarzieri la plata, incercati sa va calculati singura si penalitatile (ma rog, cu aproximatie). Oricum ar fi, trebuie sa va inarmati cu multa, foarte multa rabdare.

Multa, multa bafta!:)
eu zic ca e chiar o treaba... cri-mi-na-la!

... puneti pe unu' de la fisc (care se ocupa numai cu asa ceva) sa stinga el "manual" (cu pixu') obligatiile...

pe urma puneti p-altu'... si p-altu'... o/or sa aibe alte rezultate decat ala/aia de dinainte,,,

... si amandoi (toti) alte rezultate decat alea "din calculator" (din fisa).

parerea mea e ca tot sistemu' e conceput pentru furtul contribuabililor.... si chiar asta se intampla- furtul!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare privind stingerea creantelor fiscale - asociatie de proprietari Andreea_Ius Andreea_Ius Buna ziua, Mama mea este administrator de 3 luni pentru 2 scari de bloc. Luna trecuta a primit o \"Instiintare privind stingerea creantelor fiscale\" . ... (vezi toată discuția)
Am schimbat contabila, are voie sa nu-mi predea baza de date de la program, dar baza de date de la revisal? ella_1313 ella_1313 vechea contabila, nu doreste sa-mi dea baza de date a firmelor mele. Mi-a dat toate actele pe 6 ani, unele \"vrac\", nu erau nici macar arhivate desi erau la ... (vezi toată discuția)
Datorii intretinere, verificarea stingerii BeYourSelf BeYourSelf Buna ziua, Am avut ceva probleme si am ramas in urma cu plata intretinerii.In momentul de fata am de plata 12712,98 lei reprezentand 7682,04 cheltuieli de ... (vezi toată discuția)