avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... programul de lucru inegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

programul de lucru inegal

La firma la care lucrez urmeaza sa se implementeze un program de lucru in ture inegale. 3 saptamani de luni pana vineri + una libera si doua weekend-uri a cate 12 ore pe zi , unul de zi si unul de noapte. In acest mod se raman 8 ore / luna pe care le lucram in plus (12+12=24 ore / weekend * 2 = 48 ore pe luna - noi primind doar o saptamana libera deci 40 ore).
As vrea sa stiu ce reglementari legale exista in acest sens si daca este prevazut un spor minim pentru acest tip de program de lucru inegal. Va multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)
Program de lucu 12/24 28lacramioara 28lacramioara Spuneti-mi va rog cum se calculeaza corect orele de lucru atunci cand programul este 12/24, lucrand inclusiv sambata si duminica. Exemplificand, in luna ... (vezi toată discuția)
Pontaje 2 paznici de noapte - tura 12 cu 36 iolanda76ada iolanda76ada Buna ziua! va solicit ajutorul in urmatoarea problema: pontajul a 2 paznici de noapte care lucreaza in tura de 12 cu 36. Am cautat pe forum subiectul, am ... (vezi toată discuția)