Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu

am o prietena care lucreaza inca la firma nu au primit banii din februarie acum urmeaza sa le dea in somaj cum ar putea sa isi recupereze banii ea si colegii ei
Drepturile pot fi recuperate prin chemarea angajatorului in judecata. Cererea se depune la tribunalul de pe raza de domiciliu a salariatului.
Poate le vor fi achitate cu lichidarea dupa concediere.
ContSters42179, utilizator
De asemenea, prietena dvs are posibilitatea sa sesizeze si ITM-ul in acest caz.
sa sesizat itm dar nu fac nimic
ITM-ul poate constata neplata salariului, dar nu-l poate obliga pe acesta sa plateasca .. singura autoritate fiind instanta de judecata.

Cel mult ITM-ul il poate sanctiona contraventional .. in acest sens, va stabili un plan de amsuri pentru a se face dovada platii salariului si in caz de neindeplinire atunci il va putea sanctiona.
daca nu semneaza lichidarile ce se poate intampla? se tem ca daca semneaza nu mai vad niciun ban au vreo sansa sa ajunga in istanta si cam cat dureaza un asemenea proces