avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii restane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii restane

Buna ziua,

Revin cu o problema mai veche sa spun asa. A trecut o luna de cand mi-am dat demisia de la fostul angajator. Si totusi mai am ceva bani de luat de la el. Intrebarea este daca este vreun termen legal in care este obligat sa-mi dea restul de bani sau este obligat sa mii dea la urmatoarea lichidare?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:22, 11 Iulie 2010
Normal la incetarea activitatii trebuie sa va plateasca si toate drepturile banesti cuvenite ... insa, este posibil ca acestea sa fie achitate luna urmatoare cand se achita drepturile pentru luna in care v-a incetat c.i.m.

In caz de neplata, sesizati ITM-ul si/sau deschideti o actiune in instanta impotriva fostului angajator.
Asta am inteles, insa as vrea sa stiu care(daca) este termenul legal de a-mi da restul de bani cuveniti. Ma astept sa mii dea la urmatoarea lichidare in firma, dar vreau sa-l strang cu usa cum a facut de nenumarate ori cu nenumarati angajati.
jianumarian a scris:

Asta am inteles, insa as vrea sa stiu care(daca) este termenul legal de a-mi da restul de bani cuveniti. Ma astept sa mii dea la urmatoarea lichidare in firma, dar vreau sa-l strang cu usa cum a facut de nenumarate ori cu nenumarati angajati.


Sunt doua posibilitati: fie la data efectuarii lichidarii dvs cu ocazia incetarii c.i.m. , fie luna urmatoare lunii in care c.i.m. a incetat.
Neplata salariilor la aceste date incumba dreptul salariatului de a sesiza organele compentente in vederea recuperarii lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi salariale ionutd ionutd Buna ziua. Am avut contract pe perioada determinata si s-a incheiat acum cateva zile. Pe timpul contractului am avut avans pe 20 si lichidare pe 15 ale lunii ... (vezi toată discuția)
O mica problema mioarapetre mioarapetre Daca angajatorul refuza la prezentarea demisiei sa-mi plateasca salariul ce as putea sa fac pt a intra in posesia lui? (vezi toată discuția)
Concedierea in perioada de proba ralucyb ralucyb Buna ziua! Am si eu o nelamurire, am fost concediata in perioada de proba printr-o simpla notificare fara nici o justificare, intrebarea mea este nu trebuie sa ... (vezi toată discuția)