Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale

Buna ziua. Am avut contract pe perioada determinata si s-a incheiat acum cateva zile. Pe timpul contractului am avut avans pe 20 si lichidare pe 15 ale lunii urmatoare. Eu acum pot sa cer lichidare la zi si sa iau tot salariul sau trebuie sa respect aceleasi date, deci implicit sa astept 15 august pt lichidare.
Multumesc.
In principiu, drepturile salariale se platesc la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Insa in practica exista angajatori care la dat incetarii raportului de munca achita si drepturile salariale aferente perioadei lucrate pana la data incetarii c.i.m.
Drepturile banesti cuvenite la data incetarii CIM se vor plati cel tarziu la data cand se platesc salariile pentru toti angajatii.
de asemenea mai trebuie sa primesc suma cuvenita pentru 5 zile de concediu de odihna neefectuate, banuiesc ca la lichidare se va intampla.
Multumesc pentru raspunsuri.
Exact, la incetarea c.i.m. veti primi si compensarea in bani a zilelor de CO neefectuate ... banuiesc ca odata cu plata drepturilor salariale se va face si aceasta plata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
iata ca greselile se intorc impotriva mea. la semnarea contractului am acceptat o suma oficiala mai mica cu vreo 500 ron decat ce luam practic, iar acum la lichidare surpriza surpriza..imi fac calculul dupa hartiile semnate iar diferenta de 500 ron se pare ca a intrat in pamant, nu mai vor sa mi-o dea. mai pot sa fac ceva in privinta recuperarii diferentei ? trist dar adevarat, cred ca se intampla peste tot la noi.