avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lichidare la zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lichidare la zi

buna ziua ,as vrea sa stiu ce venituri banesti i se cuvin sotului meu in cazul lichidarii la zi cu ultima zi de munca in 14 oct 2017 si cu perioada de concediu efectuata 1-15 august 2017?mentionez ca perioada 1-14 oct a lucrat iar patronul zice ca nu mai are nimic de luat .concret vreau sa stiu pentru lichidarea la zi ce venituri ni se mai cuvin?multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:25, 4 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Nu exista dpdv legal notiunea de "lichidare la zi". Practic pt perioada lucrata va trebui sa-si primeasca salariul la data platii prevazuta in contr de munca.
Administratorul, daca doreste, poate sa-i acorde salariul inaintea datei platii din CIM.
mentionez ca plata s a facut ieri .....dar cand l am contactat pe domnul...raspunsul a fost ce bani ?ca nu mai are nimic de luat nici pe munca nici pe concediu
ma refer la plata catre restul salariatilor scuze
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Soțului dvs în cazul incetarii c.i.m. i se cuvine :
- drepturile salariale aferente perioadei lucrate pana la data incetarii c.i.m.;
- compensarea în bani a zilelor de concediu de odihna neefectuate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie alex_f alex_f Buna ziua, Pe 13 iunie mi-am dat de demisia de la locul de munca, ultima zi lucrata fiind conform preavizului pe 12 Iulie. M-au informat ca mai aveam de ... (vezi toată discuția)
Un tanar lucrează din 4decembrie salariul minim 8ore doar ca ... Ingheta Ingheta Un tanar lucrează din 4decembrie salariul minim 8ore doar ca nu prea se respecta programul si plata ore suplimentare nu a primit nici intr o luna doar ... (vezi toată discuția)