Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi banesti la plecarea din unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi banesti la plecarea din unitate

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: dupa preaviz (demisie) inceteaza activitatea, logic.....
Intrebarea e urmatoarea: la cat timp de la incetarea activitatii salariatul isi primeste ultimele drepturi salariale? Ziua de salariu e pe 10 pentru luna anterioara, iar contractul a incetat cu 01.06.ac. Societatea trage de timp spunandu-i salariatului ca mai devreme de 25.06. nu isi va ridica drepturile salariale aferente lunii mai si nici compensarea pentru concediul neefectuat (15 zile din 2010 si 9 zile din 2011).
Eu procedez in alt mod ( in maxim 2 zile de la incetare,salariatul firmei noastre isi primeste toate drepturile) de aceea sunt foarte nenumerita#-o :(
Codul Muncii nu reglementeaza o astfel de situatie ... in general, in practica, drepturile salariale pentru cei care au incetat raportul de munca se acorda la data stabilita in c.i.m.
freeelis a scris:

Codul Muncii nu reglementeaza o astfel de situatie ... in general, in practica, drepturile salariale pentru cei care au incetat raportul de munca se acorda la data stabilita in c.i.m.

Buna seara!
Asteptam acest raspuns!
Adica la data platii lichidarii ( atunci cand exista avans-lichidare) sau la data platii salariului ( atunci cand plata salariului se face o data pe luna). Va multumesc!!!
Urmeaza demersurile ..........
leuca_luminita, utilizator
angajatorul era obligat sa va plateasca toate drepturile banesti restante pe data de 01.06.2011, data incetarii contractului.
.
athe a scris:

angajatorul era obligat sa va plateasca toate drepturile banesti restante pe data de 01.06.2011, data incetarii contractului.
.

Unde este reglementat acest lucru?