avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi banesti la plecarea din unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi banesti la plecarea din unitate

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: dupa preaviz (demisie) inceteaza activitatea, logic.....
Intrebarea e urmatoarea: la cat timp de la incetarea activitatii salariatul isi primeste ultimele drepturi salariale? Ziua de salariu e pe 10 pentru luna anterioara, iar contractul a incetat cu 01.06.ac. Societatea trage de timp spunandu-i salariatului ca mai devreme de 25.06. nu isi va ridica drepturile salariale aferente lunii mai si nici compensarea pentru concediul neefectuat (15 zile din 2010 si 9 zile din 2011).
Eu procedez in alt mod ( in maxim 2 zile de la incetare,salariatul firmei noastre isi primeste toate drepturile) de aceea sunt foarte nenumerita#-o :(
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:25, 13 Iunie 2011
Codul Muncii nu reglementeaza o astfel de situatie ... in general, in practica, drepturile salariale pentru cei care au incetat raportul de munca se acorda la data stabilita in c.i.m.
freeelis a scris:

Codul Muncii nu reglementeaza o astfel de situatie ... in general, in practica, drepturile salariale pentru cei care au incetat raportul de munca se acorda la data stabilita in c.i.m.


Buna seara!
Asteptam acest raspuns!
Adica la data platii lichidarii ( atunci cand exista avans-lichidare) sau la data platii salariului ( atunci cand plata salariului se face o data pe luna). Va multumesc!!!
Urmeaza demersurile ..........
Ultima modificare: Luni, 13 Iunie 2011
leuca_luminita, utilizator
angajatorul era obligat sa va plateasca toate drepturile banesti restante pe data de 01.06.2011, data incetarii contractului.
.
athe a scris:

angajatorul era obligat sa va plateasca toate drepturile banesti restante pe data de 01.06.2011, data incetarii contractului.
.


Unde este reglementat acest lucru?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O mica problema mioarapetre mioarapetre Daca angajatorul refuza la prezentarea demisiei sa-mi plateasca salariul ce as putea sa fac pt a intra in posesia lui? (vezi toată discuția)
Drepturi salariale ionutd ionutd Buna ziua. Am avut contract pe perioada determinata si s-a incheiat acum cateva zile. Pe timpul contractului am avut avans pe 20 si lichidare pe 15 ale lunii ... (vezi toată discuția)
Acordarea compensatiei concediului de odihna neefectuat Faur Viorica Faur Viorica Contractul individual de munca cu acordul partilor a fost incheiat in data de 4 feb.2010 . As vrea sa stiu daca am dreptul la compensarea in bani a ... (vezi toată discuția)