Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... IN CAZUL DEMISIEI CU ART 81 LIT 7, MAI POT SA IMI ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

IN CAZUL DEMISIEI CU ART 81 LIT 7, MAI POT SA IMI RECUPEREZ BANII?

Buna ziua,

In cazul demisiei cu art 81, lit 7, mai pot apoi sa fac sesizare la itm ca nu mi-am incasat salariile restante?

Daca demisionez cu art 81, lit 8, trebuie sa sesizez neaparat itm?

Vreau sa plec la alt loc de munca, si nu stiu daca de aici imi voi recupera banii... Incerc sa discut cu seful meu si nu as vrea sa ajung pe la itm cu probleme si tot felul... Dar avand in vedere ca am o suma considerabila de recuperat... S-ar putea sa ajung la asta, daca nu voi primi banii.

Va multumesc pentru sfaturi, apreciez!
Sesizarea la ITM nu poate obliga angajatorul sa va plateasca drepturile salariale restante.
Numai o actiune in instanta il poate obliga.
Nu este obligatoriu sa faceti sesizare la ITM...
Oricare ar fi temeiul de drept al incetarii raportului de munca, fostul salariat are dreptul sa-si recupereze salariile restante in termen de 3 ani de la data de cand acestea trebuiau platite ...

De asemenea, sesizarea ITM-ului cu p[rivire la neplata salariului nu are nicio legatura cu modul in care a incetat c.i.m. .
Va multumesc, am inteles.

Mai am o nelamurire...Acum cateva luni, o firma nu a platit salariile angajatilor, iar acestia s-au dus la ITM si au facut sesizare, ITM-ul a dat un avertisment firmei, in care scria ca in termen de x zile sa vina cu statele de plata semnate. Firma le-a dus nesemnate si ITM-ul a dispus plata salariilor + o amenda.
Cu ce difera situatia mea?

Va multumesc!
Aceasta este procedura ITM-ului , care si in cazul dvs va proceda la fel ...
In acel caz, firma a platit salariile.
Sa inteleg ca daca firma nu plateste salariile la solicitarea Itm, ramane sa ii actionez in instanta.