avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... IN CAZUL DEMISIEI CU ART 81 LIT 7, MAI POT SA IMI ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

IN CAZUL DEMISIEI CU ART 81 LIT 7, MAI POT SA IMI RECUPEREZ BANII?

Buna ziua,

In cazul demisiei cu art 81, lit 7, mai pot apoi sa fac sesizare la itm ca nu mi-am incasat salariile restante?

Daca demisionez cu art 81, lit 8, trebuie sa sesizez neaparat itm?

Vreau sa plec la alt loc de munca, si nu stiu daca de aici imi voi recupera banii... Incerc sa discut cu seful meu si nu as vrea sa ajung pe la itm cu probleme si tot felul... Dar avand in vedere ca am o suma considerabila de recuperat... S-ar putea sa ajung la asta, daca nu voi primi banii.

Va multumesc pentru sfaturi, apreciez!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:25, 15 Ianuarie 2013
Sesizarea la ITM nu poate obliga angajatorul sa va plateasca drepturile salariale restante.
Numai o actiune in instanta il poate obliga.
Nu este obligatoriu sa faceti sesizare la ITM...
Oricare ar fi temeiul de drept al incetarii raportului de munca, fostul salariat are dreptul sa-si recupereze salariile restante in termen de 3 ani de la data de cand acestea trebuiau platite ...

De asemenea, sesizarea ITM-ului cu p[rivire la neplata salariului nu are nicio legatura cu modul in care a incetat c.i.m. .
Va multumesc, am inteles.

Mai am o nelamurire...Acum cateva luni, o firma nu a platit salariile angajatilor, iar acestia s-au dus la ITM si au facut sesizare, ITM-ul a dat un avertisment firmei, in care scria ca in termen de x zile sa vina cu statele de plata semnate. Firma le-a dus nesemnate si ITM-ul a dispus plata salariilor + o amenda.
Cu ce difera situatia mea?

Va multumesc!
Aceasta este procedura ITM-ului , care si in cazul dvs va proceda la fel ...
In acel caz, firma a platit salariile.
Sa inteleg ca daca firma nu plateste salariile la solicitarea Itm, ramane sa ii actionez in instanta.

Alte discuții în legătură

Salariu liana32 liana32 am o prietena care lucreaza inca la firma nu au primit banii din februarie acum urmeaza sa le dea in somaj cum ar putea sa isi recupereze banii ea si colegii ei (vezi toată discuția)
Demisie, recuperare drepturi banesti kartush45 kartush45 Salut In atentia consilierilor juridici am si eu cateva intrebari rezultate dintr-o problema cu un angajator. Situatia este aceasta: lucrez in cadrul unui ... (vezi toată discuția)
Recuperare salarii restante Gabriela_22mai Gabriela_22mai Buna ziua, Am o nelamurire legata de recuperarea salariilor ca fost angajat. Situatia este urmatoarea: Am lucrat la o firma timp de 1 an si ceva si in ... (vezi toată discuția)