Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Moștenirea și legea 189
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Moștenirea și legea 189

Care din drepturile obținute pe baza legii 189 (refugiați) mai acționează în cazul obținerii unei moșteniri (apartament) ? Drepturile au fost obtinute în localitatea de domiciliu iar moștenirea este în altă localitate.:help:
Persoanele deportate prevazute la art. 1 al decretului-lege nr. 118/1990 "privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi în alte legi"
beneficiaza de scutirea la plata impozitului pe cladirea de domiciliu si a terenului aferent acestei cladiri, conform Codului fiscal, art.284: "Facilitati pentru persoane fizice", alin (6), (7).

[ link extern ]

Pentru apartamentul mostenit dar care nu este si locuinta de domiciliu nu beneficiati de scutire la plata impozitului pe cladire.
carmen01011958, moderator
Mulțumesc pt răspunsul privind impozitul pe casă. Scutirile (taxa radio și TV) și reducerile la taxele Romtelecom, pe baza legii 189, acționează și în localitatea de domiciliu și în cea de reședință ?