avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Moștenirea și legea 189
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Moștenirea și legea 189

Care din drepturile obținute pe baza legii 189 (refugiați) mai acționează în cazul obținerii unei moșteniri (apartament) ? Drepturile au fost obtinute în localitatea de domiciliu iar moștenirea este în altă localitate.:help:
Cel mai recent răspuns: dursu123 , utilizator 13:19, 21 Mai 2012
Persoanele deportate prevazute la art. 1 al decretului-lege nr. 118/1990 "privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi în alte legi"
beneficiaza de scutirea la plata impozitului pe cladirea de domiciliu si a terenului aferent acestei cladiri, conform Codului fiscal, art.284: "Facilitati pentru persoane fizice", alin (6), (7).

[ link extern ]

Pentru apartamentul mostenit dar care nu este si locuinta de domiciliu nu beneficiati de scutire la plata impozitului pe cladire.
Ultima modificare: Luni, 21 Mai 2012
carmen01011958, moderator
Mulțumesc pt răspunsul privind impozitul pe casă. Scutirile (taxa radio și TV) și reducerile la taxele Romtelecom, pe baza legii 189, acționează și în localitatea de domiciliu și în cea de reședință ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt scutiti beneficiarii legii 189/2000 de impozitele locale? codrean_a codrean_a Buna ziua, V-as ruga sa-mi indicati daca in baza Legii 227/2015 privind noul Cod Fiscal persoanele incadrate la Legea 189/2000 beneficiaza in continuare de ... (vezi toată discuția)
Pensionar, fost deportat in baragan donau44 donau44 Pensionar, fost deportat in Baragan, 1952-1956 beneficiez de indemnizatie conform lege 118/1990, am inteles scutita de impozit; la fel scutit de impozit pe ... (vezi toată discuția)
Scutiri impozite si taxe refugiati puni puni Buna ziua. As dori sa stiu daca refugiatii mai sunt scutiti de la plata impozitelor si taxelor locale inclusiv taxa auto coform L 189/2000. Dupa unele ... (vezi toată discuția)