Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Proces verbal de contraventie incheiat in baza art. 3, ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Proces verbal de contraventie incheiat in baza art. 3, pct. 24 din Legea nr. 61/1991

Tatal meu a primit o amenda de 1000 de lei , in baza art. 3 pct.24 coroborat cu art. 4 al legii mai sus mentionate . Fratii mei mai mici au fost si sunt , agresati fizic si verbal de o fetita , care este mai mare decat ei cu 3-4 ani . Tatal meu s-a intalnit in 11.05 cu mama fetitei respective , au discutat despre conflictul dintre copii iar doamna a sunat la politie , apel in urma caruia tatal meu s-a aflat cu aceasta amenda.
Stiu ca el ar putea sa depuna o contestatie , in primul rand pt. ca dansa a sustinut ca tatal meu a si lovit-o si a agresat-o verbal dar nu are nici o dovada sau macar vre-un martor pt. a sustine cele afirmate. Urmatorul aspect care eu nu il inteleg este stabilirea amenzii. cuantumul este prevazut intre 200 si 1000 de lei , iar el a primit suma cea mai mare, tatal meu refuzand sa semneze procesul verbal din motiv ca nu este vinovat iar doamna este cunoscuta ca fiind o veritabila scandalagioaica a zonei.
dupa ce criterii se poate stabili suma , avand in vedere ca doamna respectiva nu are nici macar o dovada impotriva tatalui meu?
In ultimul rand m-ar interesa cum ar trebui sa arate plangerea impotriva procesului verbal .
Pentru L.61/1991 nu se aplica prevederile OUG 2/2001 privind regimul contraventiilor in Romania,in sensul in care nu se aplica jumatate din minimul amenzii,ci ramane la aprecierea agentului constatator ,in functie de gravitatea abaterii, care este cuantumul amenzii aplicate,pornind de la minimul prevazut de lege.

Legea 61/1991 -ordinea si linistea publica

Art. 10

Dispoziţiile prezentei legi se întregesc cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia dispoziţiilor privind plata a jumătate din minimul amenzii.
andymaurul, utilizator
Stabilirea amenzii se face in functie de circumstantele savarsirii acesteia.
Art. 21 din OG 2/2001, prevede :
(3) Sanctiunea se aplica in limitele prevazute de actul normativ si trebuie sa fie proportionala cu gradul de pericol social al faptei savarsite, tinandu-se seama de imprejurarile in care a fost savarsita fapta, de modul si mijloacele de savarsire a acesteia, de scopul urmarit, de urmarea produsa, precum si de circumstantele personale ale contravenientului si de celelalte date inscrise in procesul-verbal.

Daca tatal dvs. se considera vatamat, poate depune contestatie in termen de 15 zile de la primirea procesului verbal la domiciliul sau, la judecatoria competenta teritorila la locul savarsirii contraventiei.