Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Companii din Eu in Romania
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Companii din Eu in Romania

Buna seara , momentan sunt administratorul unei companii din Marea Britanie , un Ltd mai exact.As vrea sa stiu daca firma imi va fi recunoscuta in Romania? In caz ca nu , pot face ceva in legatura cu asta?
Administratorii societatii nu pot fi decat asociatii comandidati... (cel putin doi asociati, p.f.si/sau p.j...)
Forma societatii este in comandita simpla (in UK sunt cunoscute ca "limited partnerships", firma lor fiind alcatuita din numele asociatilor - aproape ca in RO - urmate de abrevierea Ltd.). Deci, este o forma de societate recunoscuta in RO.
Totusi, in ce sens doriti sa stiti daca "e recunoscuta” in RO? Sa transferati sediul social, sa deschideti filiale...?

P.S. Inteleg ca ati rezolvat problemele pe care le-ati avut cu fostul dv angajator roman... Sper ca in avantajul dv.
In cazul unor contracte comerciale nici nu se pune problema de recunoastere.
Daca infiintati punct de lucru in Romania, nici atunci nu veti avea probleme - Angajati-va un avocat pentru relatia comerciala in Romania si va va rezolva toate problemele care se pot ivi in practica !
Av Anghelus Ion Gabriel