Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neconcordante salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neconcordante salariale

Buna ziua, in urma cu doua saptamani am incercat sa obtin un imprumut de la banca dar cand mi s-au cerut documentele m-am lovit de o problema. In fisa fiscala de la inceputul anului apar luna de luna cu salariul de 812 lei iar pe fluturasi am o medie de 1600 lei. In cele din urma imprumutul mi-a fost refuzat deoarece salariul meu declarat de angajator era prea mic.

Este acesta un caz de evaziune fiscala?
Despre ce medie vorbiti?
simonaoprica a scris:

Despre ce medie vorbiti?

media fluturasilor de salariu, exista o diferenta de aproximativ 800 lei intre salariul declarat de angajator si salariul meu brut realizat.
g30rg3, utilizator
Poate va uitati in fisa fiscala la venitul impozabil,ceea ce este total diferit de salariul brut.
Conform CIM, slariul meu este compus din salariul de baza de 812 lei plus comision din vanzari, ajungand la un salariu brut de 1600 lei. Ideea este ca in momentul in care am ajuns la banca cu toate hartiile singurul meu venit scriptic era cel de 812 lei brut impozabil din care rezulta ca salariul net dupa toate deducerile ajungea la 582 lei. Restul de bani nu apar nicaieri. Ca si idee pe cardul bancar imi intra suma de 582 lei lunar iar restul platilor salariale se fac din incasarile zilnice.
Semnati un stat de plata ? ... in fisa fiscala ce venituri sunt trecute?