Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cum se impoziteaza salariile la privat ?!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cum se impoziteaza salariile la privat ?!

Buna ziua,
Va rog respectuos sa-mi explicati si mie de ce in fiecare luna pe fluturasul de salariu imi scrie Realizat 100%.....echivalent cu suma 1250 lei iar pe luna aprilie imi scrie tot Realizat 100% doar ca la suma imi apare doar 1190 lei ?!
Mentionez ca am un salariu brut de 1250 lei.

Concret,pe luna aprilie pe fluturas imi apare asa:

Realizat 100%.................160......................1190
Concediu...........................1............................61
20 tichete de masa........................................187
Noapte 25%......................64.........................119
Ajutor+prime
Prime..............................................................400
Total venit brut..............................................1770
----------------------------------------------------------------
CAS 10.50%...................................................186
Sanatate 5.50%................................................97
Somaj 0.50%......................................................9
Venit net fiscal..............................................1478
Deducere de baza..........................................160
Venit baza de calcul imp................................1505
Impozit..............................................................241
Avans...............................................................400
Prime retinute...................................................400
Total retineri...................................................1333
Rest de plata....................................................437
Total net luna.................................................1237

Rog frumos,astept un calcul profesionist si un raspuns avizat !
Multumesc anticipat
ContSters312241, utilizator
Diferentele apar ca urmare a diferentelor de ore lucrate pe luna, ore noapte, aveti concediu, nr tichete masa, etc.
Ok,am uitat sa mentionez !
Am un coleg de serviciu cu acelasi salariu brut de incadrare,doar ca el a luat 539 lei si eu doar 437 !

Astept un raspuns avizat !
Multumesc
Si a avut acelasi nr de ore, ore de noapte, prime, tichete de masa?
Dvoastra comparati mere cu pere.

comparati salariul cu al colegului in cazul in care aveti aceleasi criterii de referinta, ore, tichete, concedii si apoi trageti concluzia daca raportat la acelasi criteriu exista diferente.

Colegul a primit aceeasi prima, acelasi nr de tichete, a fost in co acelasi nr de zile, a lucrat acelasi nr ore de noapte, are aceeasi deducere (daca exista)?

Asteptati si un raspuns avizat daca doriti.
Singura diferenta intre mine si colegul meu este ziua mea de concediu,el nu a avut concediu deloc ! Doar ca o zi de concediu nu poate insemna 102 lei diferenta...
[ link extern ]
aveti aici un link cu un calculator de salarii
completati dvs ..sper sa va fie de folos!