Buna ziua,
Va rog respectuos sa-mi explicati si mie de ce in fiecare luna pe fluturasul de salariu imi scrie Realizat 100%.....echivalent cu suma 1250 lei iar pe luna aprilie imi scrie tot Realizat 100% doar ca la suma imi apare doar 1190 lei ?!
Mentionez ca am un salariu brut de 1250 lei.
Concret,pe luna aprilie pe fluturas imi apare asa:
Realizat 100%.................160......................1190
Concediu...........................1............................61
20 tichete de masa........................................187
Noapte 25%......................64.........................119
Ajutor+prime
Prime..............................................................400
Total venit brut..............................................1770
----------------------------------------------------------------
CAS 10.50%...................................................186
Sanatate 5.50%................................................97
Somaj 0.50%......................................................9
Venit net fiscal..............................................1478
Deducere de baza..........................................160
Venit baza de calcul imp................................1505
Impozit..............................................................241
Avans...............................................................400
Prime retinute...................................................400
Total retineri...................................................1333
Rest de plata....................................................437
Total net luna.................................................1237
Rog frumos,astept un calcul profesionist si un raspuns avizat !
Multumesc anticipat
FLUTURAS aprilie 2015
Salariu incadrare = 1250
Total zile lucratoare/luna = 21
Lucrat 20 zile = 1250 : 21 x 20 = 1190
CO = 60,48 x 1 zi = 60
Prima = 400
Spor de noapte 25% = 1250 : 168 x 64 x 25% = 119
Venit Brut = 1190 + 60 + 400 + 119 = 1769
CAS = 1769 x 10,5% = 186
Somaj = 1769 x 0,5% = 9
CASS = 1769 x 5,5% = 97
Venit Net = 1769 - 186 - 9 - 97 = 1477
Deducere personala 0 pers.= 160
Tichete de masa 20 x 9,35 = 187
Venit baza calcul impozit = 1477 - 160 + 187 = 1504
Impozit = 1504 x 16% = 241
Salariu net lunar = 1477 - 241 = 1236
Rest de plata = 1236 - 400 - 400 = 436
Calcul indemnizatie CO
zile venituri
03.2015 22 1250
02.2015 20 1250
01.2015 20 1250
total 3 luni anterioare: 62 zile - 3750 lei
media zilnica CO = 3750 : 62 = 60,48
As avea o singura observatie: daca aveti sporuri realizate lunar, atunci si acestea intra in calculul mediei de CO.(in cazul de fata, sporuri realizate in lunile ian - mar 2015).
Daca adunati valorile pe zile lucrate si 1 zi CO, vedeti ca rezulta salariul brut lunar:
1190 + 60 = 1250
Sigur colegul dvs. are diferente la fluturas, probabil deducere personala mai mare (poate are mai multe persoane in intretinere) sau vreun spor in plus ?.