Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu nedeclarat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu nedeclarat

Dupa 1 an la firma la care lucrez, in momentul in care am solicitat fisa fiscala am observat ca angajatorul nu a declarat toti banii care i-am primit. Pot sa va spun ca am 600 salariul de incadrare si 4% comision din vanzarile efectuate. Pe fisa fiscala apare doar salariul de incadrare iar comisionul nu este trecut decat pe fluturasul de salariu la rubrica "alte venituri".Mai pot dovedi banii care i-am primit si din extrasul de cont de la banca. Ce pot face in aceasta situatie ??? O plangere la ITM ce ar insemna ??? Ce pot obtine daca dau in judecata angajatorul ???
VA ROG MULT SA MA AJUTATI !:(:(:(
~ Conținut șters la cerere ~
Daca ai luat acel 4% din comision pe langa salariu, parerea mea este sa stai linistit, firma a platit la stat obligatii fiscale numai pentru 600 lei cat este pe statul de plata, pentru restul ti-a fost dat "la negru" ca esti baiat bun. Daca vrei sa faci plangere, faci mai mult rau, nu o sa mai vezi acel supliment poate te da si afara. Nu te afecteaza cu nimic faptul ca nu apare pe fisa fiscala acel venit suplimentar, doar in cazul cand vrei sa faci un imprumut, atunci pe langa veniturile justificate prin adeverinta poti obtine de la societate o alta adeverinta cu acel supliment de salariu pe care banca il ia in considerare la acordarea imprumutului. Dar, in niciun caz, cei de la finante nu te vor lauda ca ai facut plangere, deoarece pentru orice venit trebuie sa cotizezi, asa că mai gandeste-te.
Cornel29 a scris:

Dupa 1 an la firma la care lucrez, in momentul in care am solicitat fisa fiscala am observat ca angajatorul nu a declarat toti banii care i-am primit. Pot sa va spun ca am 600 salariul de incadrare si 4% comision din vanzarile efectuate. Pe fisa fiscala apare doar salariul de incadrare iar comisionul nu este trecut decat pe fluturasul de salariu la rubrica "alte venituri".Mai pot dovedi banii care i-am primit si din extrasul de cont de la banca. Ce pot face in aceasta situatie ??? O plangere la ITM ce ar insemna ??? Ce pot obtine daca dau in judecata angajatorul ???
VA ROG MULT SA MA AJUTATI !:(:(:(

Celor de la garda financiara nu le-ar conveni sigur sa auda asa ceva..;) asa ca....
Indiferent daca e comision, prima sau altceva, e un venit de natura salariala si suporta acelasi regim fiscal ca si salariul. Practic se aduna la salariul negociat sa face salariul brut. Pentru a evita plata contributiilor aferente sumei de catre angajator, se practica alte scheme de salariazare, ca a dvs.
Pai da, eu fac aceasta cerere dar eu cred ca nu a fost declarata suma intentionat. Specific ca media salariului pe 2009 a fost de 3800 Lei pe luna. Cred ca pe tot anul este o suma destul de mare si daca nu au declarat-o nu cumva seamana cu evaziune fiscala ? Daca fac aceasta scrisoare mie frica sa nu ai alertez si sa faca cine stie ce sa musamalizeze si sa ma trezesc si dat afara.
~ Conținut șters la cerere ~