Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... achizitii publica
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

achizitii publica

Lucrez de putin timp la o institutie de invatamant preuniversitar si am rugamintea sa ma ajutati sa lamuresc urmatoarele lucruri
1 . Ce act normativ reglementeaza achizitiile publice?
2. Cum se fac achizitiile directe? Mai exista obligativitatea celor trei oferte ? Ce documentatie presupune achizitionarea unor furnituri de birou sau a unor materiale de curatenie (detergenti) pentru sume de 400-500 lei? E suficienta factura fiscala sau se incheie contracte?
3. Ce documentatie e necesara pentru inscrierea in SEAP? Care sunt pasii care trebuiesc urmati?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Pe acesta pagina veti gasi tot ce va intereseaza :
[ link extern ]

1. OUG 34/2006, HG 925/2006
[ link extern ]

2.Nu mai exista dar este bine sa le aveti ( in cazul unui control ).
Va trebui sa va intocmiti anual planul de achizitii in baza notelor de fundamentare. Planul anual de achizitii va fi anexa la buget.

3. procedura de inregistrare in sistem o gasiti aici :
[ link extern ]