Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM

Buna ziua, am o nelamurire. Firma noastra a avut CCMNU incepand cu 18.05.2010 si era valabil cf. legii, doi ani, adica pana la 18.050.2012. Ramura este activitati de inginerie si consultantas tehnica legata de acestea. Acum mai trebuie facut alt contract coelctvi de munca ? Negocierea mai trebuie initiata? Mai este valabila aceasta teorie de a avea la nivel de unitate negicoat CCM?
Numai bine.
Da, exista prevederea legala referitoare la obligativitatea negocierii ccm la nivel de unitate .. daca a expirat durata c.i.m. de ce nu decideti prelungirea duratei acesteia pana la incheierea sau negocierea altui c.c.m.?
Art. 129 din legea 62 din 2011
(1) Negocierea colectiva este obligatorie numai la nivel de unitate, cu exceptia cazului in care unitatea are mai putin de 21 de angajati.
(2) Initiativa negocierii apartine angajatorului sau organizatiei patronale.