Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna ziua,

Daca vreau sa depun actele pentru somaj este posibil in urmatoarea situatie?
Am lucrat in ultimul an in doua locuri diferite si acum unde sunt angajata de 2 luni ( al 3 lea ) se desfinteaza postul.
Dar intre aceste locuri de munca nu am spatiu ,am continuitate.( am plecat de la un loc de munca am inceput la celalalt cu a 2 a zi si tot asa ).

Astept raspuns
Va multumesc
Pentru a beneficia de somaj trebuie ca:
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile dvs
- sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii .. cele 12 luni pot fi cumulate de la mai multi angajatori ...
1. Cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj (din ultimele 24 de luni), necesare pentru a beneficia de indemnizatie de somaj, nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la unul si acelasi angajator.

2. - Pentru a primi indemnizatie de somaj de la data concedierii trebuie sa va inregistrati le Agentia de Somaj in termen de 10 zile calendaristice.
- Daca va inregistrati mai tarziu (dar nu mai tarziu de 12 luni) atunci veti primi indemnizatia de somaj de la data inregistrarii.