Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Refuz recoltare probe biologice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Refuz recoltare probe biologice

buna seara . sotulimeu executa o pedeapsa de 10 luni pentru conducere sub influenta gbauturilor alcoolice fara permis si refuz de probe biologice. sapta. trrecuta a venit o alta citatie pentru refuz probe biol condus fara permis si baut dar in alt dosar.
ce pedeapsa poate primi? se poate sa ramana doar cu 10 luni pe care le executa acum ?
va multumesc
Dacă cea de a doua faptă a fost săvârşită înainte de a fi rămas definitivă hotărârea de condamnare pentru prima faptă cele două fapte sunt săvârşite în concurs, iar pedepsele se contopesc, putând să execute numai durata iniţială de pedeapsă cu condiţia ca cea de a doua pedeapsă să fie cel mult egală cu prima.
Executa in regim de detentie cele 10 luni?cand a fost savarsita a doua fapta in raport cu prima,fusese deja condamnat definitiv pentru prima fapta?
pina sa expire pria fapta aafacut o pe a doua pentru care i a dat 10 luni cu executare in timp ce este inchis a venit a treia care se va judeca saptamina viitoare
prima si adoua 10 luni pe care le executa [cele 5 luni cu suspendare plus 5 luni pentru a 2]
dar o are si pe atreia poate sa ramina doar cu cele 10luni multumesc
dacă toate cele 3 fapte au fost comise înainte ca să rămână definitivă prima condamnare este posibil să execute numai cele 10 luni, cu condiţia ca pedeapsa pentru cea dea 3 faptă să nu fie mai mare şi să nu i se aplice un spor de pedeapsă pentru "perseverenţă".
Francisc Gerber, Avocat
daca a treia fapta se judeca dupa ce a fost deja condamnat pentru primele doua [prima 5 luni cu suspendare a doua 5 luni =10 luni cu executare]pe care le executa deja de trei luni poate sa ramana doar cu cele 10 luni? VA MULTUMESC

DACA I ANGAJEZ AVOCAT EXISTA POSIBILITATEA SA IASA MAI REPEDE [SE POATE CERE LIBERAREA CONDITIONATA] ?

Interventie moderator: Va rog sa evitati scrierea cu majuscule si scrierea mesajelor consecutive , aceste lucruri fiind contrare regulamentului de postare. Va multumesc.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator