Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nelamuriri privind - Declaratia 301
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nelamuriri privind - Declaratia 301

Am o nelamurire privind D301. Sunt neplatitor TVA si m-am inregistrat in ROI pentru achizitii intracomunitari . Depun D.390 si D.301 /lunar. Fact. externa vine in RON .
M-am incadrat in sectiune 4. , la cursul de schimb am trecut 0, iar la TVA datorat tot 0. Am depus-o pentru prima data - si are o eroare pe care nu stiu care este.
Daca a conpletat cineva un asemenea decont va rog ,, ajutati-ma,,
Validati declaratia si daca are erori acestea va vor fi afisate.
am recipisa valida de pe portalul ANAF iar la AFP m-au notificat ca declaratia are erori
si nu stiu care poate fi eroarea
Sectiunea 4 se completeaza de persoane inregistrate in scopuri de TVA, ori Dvs. spuneti ca nu sunteti inregistrata ca platitor de TVA.
Cititi art.150, alin. 2,3,5 si 6 din Codul fiscal:
[ link extern ]

Probabil aceasta este cauza.