Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa facultate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa facultate

As dori sa stiu daca nu dai liceenta in anul cand termini facultatea beneficiezi in acel an de somaj.
Art.17 (2) Legea 76/2002 actualizata
"Sunt asimilate şomerilor persoanele aflate în situaţiile prevăzute la art. 16 lit. b), dacă îndeplinesc următoarele condiţii:
a) sunt absolvenţi ai instituţiilor de învăţământ, în vârstă de minimum 16 ani, care într-o perioadă de 60 de zile de la absolvire nu au reuşit să se încadreze în muncă potrivit pregatirii profesionale."
Dupa absolvirea facultatii, chiar si fara licenta, va inscrieti la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul si dupa 60 de zile, daca nu gasiti de lucru, veti primi indemnizatie de somaj timp de 6 luni.

Cand va inregistrati la Agentia de Somaj, in termenul de 60 de zile de la absolvire, sa aveti o adeverinta de la facultate in care sa se specifice si data absolvirii.