avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriptie executare amenda penala/ reabilitarea de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriptie executare amenda penala/ reabilitarea de drept in cazul amenzii penale

in cat timp se prescrie o amenda penala?
Cel mai recent răspuns: ela76 , utilizator 08:01, 25 Mai 2012
Potrivit Codul penal art.126 al. 1 lit c) termenul de prescriptie a executarii pedepsei cu amenda penala este de 3 ani de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
3 ani de la data ramanerii definitive a hotararii.
Amenda penala se prescrie in termen de trei ani de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus condamnarea.

In cazul neplatii amenzii penale, instanta de judecata poate dispune condamnarea la pedeapsa inchisorii .


Tinand seama de partea din amenda care a fost achitata , instanta poate inlocui pedeapsa dispusa cu cea a inchisorii, daca cel condamnat se sustrage , cu rea credinta, de la plata acesteia.

Reaua credinta cu privire la indeplinirea obligatiei de plata a amenzii trebuie sa fie dovedita.



si dupa ce o platesc in cat timp am din nou cazierul curat?
Da, reabilitarea este una de drept.

Alte discuții în legătură

Amenda penala beluca beluca buna seara.ginerele meu are o amenda penala care trb platita in urma cu 3 ani.stie cineva care sunt urmarile acestei amenzi?apare in cazier?pe ce ... (vezi toată discuția)
Cazier judiciar habibic habibic in cat timp se sterge din cazier o condamnare la amenda penala ,cu suspendare? (vezi toată discuția)
Ameda penala oanabeatrice oanabeatrice Buna seara! Sotului meu pentru marturie mincinoasa i s a dat amenda penala + cheltuieli de judecata. Va rog sa imi spuneti in cat timp poate achita toata suma ... (vezi toată discuția)