Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriptie executare amenda penala/ reabilitarea de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriptie executare amenda penala/ reabilitarea de drept in cazul amenzii penale

in cat timp se prescrie o amenda penala?
Potrivit Codul penal art.126 al. 1 lit c) termenul de prescriptie a executarii pedepsei cu amenda penala este de 3 ani de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
3 ani de la data ramanerii definitive a hotararii.
Amenda penala se prescrie in termen de trei ani de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus condamnarea.

In cazul neplatii amenzii penale, instanta de judecata poate dispune condamnarea la pedeapsa inchisorii .

Tinand seama de partea din amenda care a fost achitata , instanta poate inlocui pedeapsa dispusa cu cea a inchisorii, daca cel condamnat se sustrage , cu rea credinta, de la plata acesteia.

Reaua credinta cu privire la indeplinirea obligatiei de plata a amenzii trebuie sa fie dovedita.

si dupa ce o platesc in cat timp am din nou cazierul curat?
Da, reabilitarea este una de drept.