Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA firma cu 2 coduri fiscale?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

firma cu 2 coduri fiscale?

Buna ziua!Am o firma organizatoare de jocuri de nororc, cod caen 9200, principal obiect de activitate, nu plateste tva(scutita prin legislatie).Ca obiect de activitate secundara, inregistreaza venituri din baruri, care vor depasi in curand plafonul de 35000 de euro.Ne vom inregistra ca platitori de tva ptr aceasta activitate.Pentru furnizorii si clientii comuni celor doua activitati prestate, este nevoie de 2 coduri fiscale, ptr aceeasi soc.,unul fara vectorul ro, ptr jocuri de noroc, si un altul cu ro ptr baruri?
Veti primi atributul fiscal RO pentru firma, nu pentru o anume activitate, valabil pentru toate operatiile comerciale ale firmei. Daca aveti un punct de lucru pentru care va trebui sa scoateti cod fiscal separat, atunci da.
asa este, numai ca activitatile se desfasoara concomitent,in aceleasi spatii, in aceleasi puncte de lucru, jocuri de noroc cu bar aferent
Va trebui sa tineti evidenta separata pt.jocuri de noroc si separata pt. activitatea de bar. Deasemenea va trebui sa intocmiti si sa depuneti decontul de tva prin calcul pro-rata. Alte amanunte daca va intereseaza, intrebati.
va multumesc