Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen depunere plangere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen depunere plangere

Fiica mea a fost agresata fizic si verbal la scoala, de catre un grup de colege. Am scos certificatul medico-legal, si am depus plangere la directorul scolii...dar acum au loc anumite repercursiuni. Pot depune plangere si la politie? La cat timp de la data producerii agresiunii ?
Depuneti cat mai curand plangerea penala la politie, pentru ca certificatul medico-legal sa fie inca valabil.
Plangerea prealabila se formuleaza in termen de 2 luni din ziua in care persoana vatamata a stiut cine este faptuitorul/faptuitorii , dupa caz.
Daca persoana vatamata este un minor, termenul de 2 luni curge de la data cand persoana indreptatita a reclama a stiut cine este faptuitorul/ faptuitorii, dup caz.
Plangerea se depune la parchetul careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond sau la politie si se probeaza cu inscrisuri ( certificatul medico-legal ) si martori.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Stimata doamna, daca nu este vorba despre ceva foarte grav vorbiti cu parintii fetelor sa ia masuri nu aruncati cu plangeri penale in copii.
Ati uitat cum erati si dvs si cum erau si ceilalti copii, ne sicanam incontinuu, acestia ne sunt adolescentii.
Cum credeti ca ar afecta aceste plangeri niste copii? Aveti si dvs copil si nu ati vrea sa treaca nici acesta si nici ceilalti prin discutii si prezentari la politie care nu se desfasoara intr-un ambient tocmai placut. Pt cei cu varste fragede poate fi traumatizant.

Iar in cel mai rau caz recurgeti la instanta civila pt despagubiri unde copiii nu trebuie sa se prezinte, dar nu la cea penala.

ContSters178374, utilizator