Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa facultate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa facultate

Daca sunt absolventa unei facultati, am mai beneficiat de somaj, in prezent urmez studiile altei facultati la zi, in urma absolvirii mai pot beneficia de somaaj daca nu imi gasesc de lucru (in domeniul celei de-a doua facultati)?
1. Potrivit Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca (art.40(2)) indemnizaţia de şomaj se acordã absolventilor o singurã datã, pentru fiecare formã de învãţãmânt absolvitã.

2. Asadar dupa absolvirea fiecarei facultati sau master veti beneficia de indemnizatie de somaj.