Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Subventie angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Subventie angajator

Buna ziua,
Dacă un student a terminat facultatea în 2013 însă licența a susținut-o în 2014, angajatorul mai poate beneficia de subvenție în urma încheierii un contract individual de muncă cu acesta?
Multumesc mult!
Legea nr.76/2002 prevede :
art.83
.....
(4)Absolventii pot fi incadrati in conditiile art. 80, o singura data pentru fiecare forma de invatamant, in termen de 12 luni de la data absolvirii studiilor.

Din Normele Metododogice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru şomaj şi stimularea ocuparii forţei de munca
art.52 (3) În sensul legii, data absolvirii studiilor este data de întâi a lunii următoare celei înscrise în diplomă sau, după caz, în certificatul de studii eliberat de către instituţia de învățământ de stat sau particular, autorizata ori acreditata în condiţiile legii, dacă în cuprinsul acestora nu se specifică, în mod expres, o anumita data de absolvire.