avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Subventie tanar absolvent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Subventie tanar absolvent

BUNA ZIUA
am o rugaminte! asi dori sa angajez un tanar absolvent de liceu din 2013 si nu stiu daca beneficiez de subventie .
va rog sa specificati ce inseamna pentru un absolvent de liceu data absolvirii? este 30.05. cand termina cursurile sau cand termina examenul de bacalaureat?
Art. 83. (4) Absolventii pot fi încadrati în conditiile art. 80, o singura data pentru fiecare forma de învatamânt, în termen de 12 luni de la data absolvirii studiilor. ''
multumesc pentru raspunsuri.
Ultima modificare: Joi, 12 Iunie 2014
mitrofan emilia, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:46, 12 Iunie 2014
Din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă :

Art. 52.
......
(3) În sensul legii, data absolvirii studiilor este data de întâi a lunii urmãtoare celei înscrise în diplomã sau, dupã caz, în certificatul de studii eliberat de cãtre instituţia de învãţãmânt de stat sau particular, autorizatã ori acreditatã în condiţiile legii, dacã în cuprinsul acestora nu se specificã, în mod expres, o anumitã datã de absolvire.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Subventie angajator StefaniaCibotariu StefaniaCibotariu Buna ziua, Dacă un student a terminat facultatea în 2013 însă licența a susținut-o în 2014, angajatorul mai poate beneficia de subvenție ... (vezi toată discuția)
De cand curg cele 60 de zile de la absolvirea unei institutii de invatamant ? rrobyfm rrobyfm Buna ziua. am o cunostinta care a absolvit liceul in sesiunea IUNIE-IULIE 2011. V-as ruga sa-mi spuneti si mie de la ce data se scurg cele 60 de zile in care ... (vezi toată discuția)
Somaj licentiat divele divele avem urmatoarea situatie: -un tanar a terminat liceul in 2007 -a urmat facultatea 2007-2011, a absolvit in 2011, fara licenta -2007-2011 .10.01 - a lucrat ... (vezi toată discuția)