avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj licentiat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj licentiat

avem urmatoarea situatie:
-un tanar a terminat liceul in 2007
-a urmat facultatea 2007-2011, a absolvit in 2011, fara licenta
-2007-2011 .10.01 - a lucrat
-2011.10.01 - 2013 iulie, fara loc de munca
-2013 iunie a dat examenul de licenta
-nu are loc de munca
Poate sa se inscrie in somaj pana la gasirea unui loc de munca ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:00, 9 Iulie 2013
1. Unele Agentii de Somaj considera data absolvirii la data examenului de licenta asa ca puteti incerca la Agentia de Somaj de care apartineti.

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 82. - În sensul prezentei legi, prin absolvent al unei instituţii de învãţãmânt se înţelege persoana care a obţinut o diplomã sau un certificat de studii, în condiţiile legii, în una dintre instituţiile de învãţãmânt gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condiţiile legii.
Norme de aplicare a Legii nr.76/2002, art.52:
(3) În sensul legii, data absolvirii studiilor este data de întâi a lunii urmãtoare celei înscrise în diplomã sau, dupã caz, în certificatul de studii eliberat de cãtre instituţia de învãţãmânt de stat sau particular, autorizatã ori acreditatã în condiţiile legii, dacã în cuprinsul acestora nu se specificã, în mod expres, o anumitã datã de absolvire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor somaj absolventi tstefana tstefana Pentru a obține ajutor de somaj, absolvenții fără un loc de muncă trebuie să se înregistreze la agenția pentru ocuparea forței de muncă din ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa diploma ella85 ella85 Am absolvit facultatea de arhitectura (6 ani - licenta si master integrat) in iunie 2010, dar am dat diploma in martie 2011. Pot beneficia de somaj avand in ... (vezi toată discuția)
Cand devin absolvent? danieldragomir danieldragomir Am fost inscris in perioada 2008 - 2010 la master iar datorita unor restante nu am putut sustine disertatia in 2010. Ultimul examen l-am sustinut si promovat ... (vezi toată discuția)