Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa diploma
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa diploma

Am absolvit facultatea de arhitectura (6 ani - licenta si master integrat) in iunie 2010, dar am dat diploma in martie 2011. Pot beneficia de somaj avand in vedere ca pe adeverinta scrie "absolvit la data de 06.2010 cu examen de diploma sesiunea martie 2011"? Se considera absolvire data sustinerii licentei sau a dipomei, resepectiv care este momentul in care ar trebui (/trebuia) sa imi depun actele pentru somaj? Multumesc
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 82. - În sensul prezentei legi, prin absolvent al unei instituţii de învãţãmânt se înţelege persoana care a obţinut o diplomã sau un certificat de studii, în condiţiile legii, în una dintre instituţiile de învãţãmânt gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condiţiile legii.

2. Si tot Legea 76/2002 spune ca trebuia sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la data absolvirii. Iar absolvirea a fost in iunie 2010.

3. Mergeti, totusi, la Agentia de Somaj de care apartineti sa va lamureasca.