avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa diploma
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa diploma

Am absolvit facultatea de arhitectura (6 ani - licenta si master integrat) in iunie 2010, dar am dat diploma in martie 2011. Pot beneficia de somaj avand in vedere ca pe adeverinta scrie "absolvit la data de 06.2010 cu examen de diploma sesiunea martie 2011"? Se considera absolvire data sustinerii licentei sau a dipomei, resepectiv care este momentul in care ar trebui (/trebuia) sa imi depun actele pentru somaj? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:12, 18 Mai 2011
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 82. - În sensul prezentei legi, prin absolvent al unei instituţii de învãţãmânt se înţelege persoana care a obţinut o diplomã sau un certificat de studii, în condiţiile legii, în una dintre instituţiile de învãţãmânt gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condiţiile legii.

2. Si tot Legea 76/2002 spune ca trebuia sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la data absolvirii. Iar absolvirea a fost in iunie 2010.

3. Mergeti, totusi, la Agentia de Somaj de care apartineti sa va lamureasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj licentiat divele divele avem urmatoarea situatie: -un tanar a terminat liceul in 2007 -a urmat facultatea 2007-2011, a absolvit in 2011, fara licenta -2007-2011 .10.01 - a lucrat ... (vezi toată discuția)
Drept de somaj - student care a terminat studiile dar nu a sustinut examenul de licenta anca1988 anca1988 Am terminat cursurile facultatii de Geografie din cadrul Univ. din Buc in septembrie 2010, dar examenul de licenta il sustin abia in februarie 2011. Din cauza ... (vezi toată discuția)
Cand devin absolvent? danieldragomir danieldragomir Am fost inscris in perioada 2008 - 2010 la master iar datorita unor restante nu am putut sustine disertatia in 2010. Ultimul examen l-am sustinut si promovat ... (vezi toată discuția)