avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... de cand curg cele 60 de zile de la absolvirea unei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

de cand curg cele 60 de zile de la absolvirea unei institutii de invatamant ?

Buna ziua. am o cunostinta care a absolvit liceul in sesiunea IUNIE-IULIE 2011. V-as ruga sa-mi spuneti si mie de la ce data se scurg cele 60 de zile in care trebuie sa se prezinte la agentia de somaj pentru depunerea dosarului ? si care este ultima zi ? Mentionez ca a fost la agentie pe 20 august si i s-a respins dosarul pentru motivul ca au trecut cele 60 de zile.
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 18:48, 1 Octombrie 2011
Data absolvirii = data examenului de bacalaureat
1. Absolvent de liceu este persoana care a terminat ultimul an fara corigente, ijdiferent daca a luat sau nu bacalaureatul.
2. Data absolvirii liceului este data cand s-a terminat oficial ultimul an de liceu sau data cand a sustinut si a luat ultimul examen de corigenta.
Data de pe actul eliberat de institutia de invatamint ale caror cursuri le-ati finalizat .
rrobyfm a scris:

Buna ziua. am o cunostinta care a absolvit liceul in sesiunea IUNIE-IULIE 2011. V-as ruga sa-mi spuneti si mie de la ce data se scurg cele 60 de zile in care trebuie sa se prezinte la agentia de somaj pentru depunerea dosarului ? si care este ultima zi ? Mentionez ca a fost la agentie pe 20 august si i s-a respins dosarul pentru motivul ca au trecut cele 60 de zile.


20 august a fost sambata....Prima zi in care se putea prezenta la ALOFM ,daca s-a inscris a sustinut bac ul,si a promovat examenul a fost 9 iulie,avand in vedere ca rezultatele finale de la Bacs-au afisat pe 8 iulie.Incepand cu 9 iulie deci,curge termenul de 60 de zile .Daca nu s-ar fi inscris pt. bac,atunci termenul de 60 de zile incepea sa curga de la data de 28 mai ,avand in vedere ca cursurile s-au finalizat pe 27 mai.
Ultima modificare: Vineri, 30 Septembrie 2011
ContSters136493, utilizator
scuzati-ma ca nu mai stiu exact data cand s-a prezentat la ALOFM. Oricum, era dupa 20.08. Inseamna ca agentia locala de care apartine este "stat in stat"....

Alte discuții în legătură

Somaj dupa absolvirea liceului a_li_na a_li_na Buna ziua, dupa cate zile pot depune dosarul pentru somaj dupa absolvirea liceului? (vezi toată discuția)
Somajul o problema pentru elevii care nu au luat bacalaureatul addynutza addynutza sora mea a terminat clasa a XII si nu a luat bacalaureatul nici prima nici a doua oara,a fost azi sa-si depuna dosarul de somaj dar nu i l-au primit pe motiv ... (vezi toată discuția)
Subventie tanar absolvent mitrofan emilia mitrofan emilia BUNA ZIUA am o rugaminte! asi dori sa angajez un tanar absolvent de liceu din 2013 si nu stiu daca beneficiez de subventie . va rog sa specificati ce ... (vezi toată discuția)