Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... de cand curg cele 60 de zile de la absolvirea unei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

de cand curg cele 60 de zile de la absolvirea unei institutii de invatamant ?

Buna ziua. am o cunostinta care a absolvit liceul in sesiunea IUNIE-IULIE 2011. V-as ruga sa-mi spuneti si mie de la ce data se scurg cele 60 de zile in care trebuie sa se prezinte la agentia de somaj pentru depunerea dosarului ? si care este ultima zi ? Mentionez ca a fost la agentie pe 20 august si i s-a respins dosarul pentru motivul ca au trecut cele 60 de zile.
Data absolvirii = data examenului de bacalaureat
1. Absolvent de liceu este persoana care a terminat ultimul an fara corigente, ijdiferent daca a luat sau nu bacalaureatul.
2. Data absolvirii liceului este data cand s-a terminat oficial ultimul an de liceu sau data cand a sustinut si a luat ultimul examen de corigenta.
Data de pe actul eliberat de institutia de invatamint ale caror cursuri le-ati finalizat .
rrobyfm a scris:

Buna ziua. am o cunostinta care a absolvit liceul in sesiunea IUNIE-IULIE 2011. V-as ruga sa-mi spuneti si mie de la ce data se scurg cele 60 de zile in care trebuie sa se prezinte la agentia de somaj pentru depunerea dosarului ? si care este ultima zi ? Mentionez ca a fost la agentie pe 20 august si i s-a respins dosarul pentru motivul ca au trecut cele 60 de zile.

20 august a fost sambata....Prima zi in care se putea prezenta la ALOFM ,daca s-a inscris a sustinut bac ul,si a promovat examenul a fost 9 iulie,avand in vedere ca rezultatele finale de la Bacs-au afisat pe 8 iulie.Incepand cu 9 iulie deci,curge termenul de 60 de zile .Daca nu s-ar fi inscris pt. bac,atunci termenul de 60 de zile incepea sa curga de la data de 28 mai ,avand in vedere ca cursurile s-au finalizat pe 27 mai.
ContSters136493, utilizator
scuzati-ma ca nu mai stiu exact data cand s-a prezentat la ALOFM. Oricum, era dupa 20.08. Inseamna ca agentia locala de care apartine este "stat in stat"....