Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa absolvirea liceului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa absolvirea liceului

Buna ziua,
dupa cate zile pot depune dosarul pentru somaj dupa absolvirea liceului?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj ca absolvent trebuie sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de maximum 60 de zile de la absolvirea liceului.

2. - La inregistrare veti depune si o adeverinta de la liceu in care se specifica si data absolvirii.
- Data absolvirii nu este aceea in care ati dat si luat examenul de bacalaureat ci data ultimei zile de scoala din ultimul an de studii.

3. Dupa cele 60 de zile de la absolvire, daca nu veti gasi sau nu vi se va oferi un loc de munca veti primi, timp de 6 luni, o indemnizatie de somaj de 250 lei pe luna.
In termen de 60 de zile de la absolvirea liceului. Din cate stiu, se considera ca ai absolvit liceul dupa examenul de Bac
1. Bacalaureatul se poate sutine si mai tarziu dar data absolvirii este data ultimei zile de scoala.

2. Exista si absolventi de liceu fara bacalaureat.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va multumesc pentru lamuriri