Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj pentru absolventi - data ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj pentru absolventi - data absolvirii este data sustinerii examenului de licenta sau cei 4 ani ai facultatii?

BUNA ZIUA! pentru subventia de absolvent la SOMAJ data absolviri este data sustineri examenului de licenta sau cei 4 ani ai facultatii. care ati depus dosar rog lamuriri, multumesc.

"Nu au mai existat raporturi de munca sau de serviciu cu nici un angajator din tara la data absolvirii studiilor." ce presupune ?
olden, utilizator
Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru şomaj şi stimularea ocupãrii forţei de muncã
art.52 (3) : În sensul legii, data absolvirii studiilor este data de întâi a lunii urmãtoare celei înscrise în diplomã sau, dupã caz, în certificatul de studii eliberat de cãtre instituţia de învãţãmânt de stat sau particular, autorizatã ori acreditatã în condiţiile legii, dacã în cuprinsul acestora nu se specificã, în mod expres, o anumitã datã de absolvire.

multumesc:vishenka: