Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriptia achizitorie de 30 de ani daca se anuleaza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriptia achizitorie de 30 de ani daca se anuleaza TP?

Busa seara, am cateva nelamuriri,
Mostenitorul testamentar poate cere prescriptia achizitorie de 30 de ani in numele celui pe care l-a mostenit? Testatorul are un TP L18/1991 (terenul de sub casa intabulat pe baza acestui TP, iar casa intabulata in timpul vietii pe baza adeverintei de la primarie), TP-ul este atacat de fratele acestuia dezmostenit, pe motiv ca terenul respeciv face parte din masa succesorala a mamei lor, si ca decedatul (desi mostenitor rezervatar) a fost exclus de la mostenire prin testament autentic 1968.
Daca vedeti acest mesaj si aveti bunavointa sa raspundeti, va multumesc anticipat.
Puteti invoca uzucapiunea dar nu cred ca s-a implinit termenul . Fratele s-a trezit cam tarziu
Omul a trait in acea casa toata viata lui. A avut 81 de ani cand a murit, anul acesta. Daca fratele reuseste sa obtina anularea TP-ului, si daca dovedesc ca a locuit acolo in ultimii 30 de ani nici asa nu se poate?
xyz2012, utilizator