Forum Discuţii juridice Executare silită inchidere cont
Discuție deschisă în Executare silită

inchidere cont

. vreau sa invoc perimarea excutarii, dar pentru aceasta am aflat ca trebuie sa nu mai existe nici un cont poprit. am facut cerere de inchidere a contului, dar functionara de la banca mi-a spus ca nu mi se accepta cererea si doar un executor poate face aceasta solicitare.acum executorul nu are niciun interes sa faca cat mai curand aceasta solicitare. ce pot face?
Conform legii, daca creditorul a lasat sa treaca 6 luni de la data indeplinirii oricarui act de executare, fara sa fi urmat alte acte de urmarire, executarea se perima de drept si orice parte interesata poate cere desfiintarea ei.

Prin urmare faceti o cerere de desfiintare a popririi. Daca contul bancar nu mai este poprit atunci il veti putea inchide.

Daca titlul executoriu nu s-a prescris creditorul poate porni o noua executare silita.
multumesc
doamna avocata dezvoltati va rog mai pe loc subiectul confor carui articol cod civil etc se poate perima poprirea pe cont?
si cum pot sa imi inchid contul?

[editat scris cu majuscule]
gi-jane2, moderator