Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere concediu medical

Un angajat trebuie sa depuna cerere pt concediu medical,inainte cu 5 zile de intrare in concediu?Multumesc.
Nu este prevazuta in legislatie o astfel de formalitate. Obligatia angajatului este sa anunte angajatorul telefonic sau prin orice alte mijloace ca beneficiaza de CM si in primele 5 zile din luna urmatoare cand a obtinut CM sa remita certificatul medical angajatorului..
Nu se face cerere pentru concediu medical ...

Art. 81 din Normele de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si Indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate,

(1) Asiguratii au obligatia de a instiinta platitorii de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate privind aparitia starii de incapacitate temporara de munca si privind datele de identificare, respectiv numele medicului prescriptor si unitatea in care functioneaza acesta, in termen de 24 ore de la data acordarii concediului medical. In situatia in care aparitia starii de incapacitate temporara de munca a intervenit in zilele declarate nelucratoare, asiguratii au obligatia de a instiinta platitorii de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in prima zi lucratoare.
....