Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... paznic \"infractor\"
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

paznic "infractor"

Activitatea paznicilor este reglementata de legea 333/2003.
Daca 2 paznici sunt retinuti intr-o ancheta a politiei cu mandat de arestare preventiv, cum poate angajatorul sa le desfaca contractul de munca, avand in vedere ca nu a primit nici o instiintare oficiala de la Politie/Parchet?
Ma gandeam la:
Var. 1- Codul muncii, succesiunea art 251, alin 2, alin 3, art 61, lit a
sau
Var 2 - Codul muncii, art. 248/2 (legi speciale) , Legea 333/2003, art 63/lit a si apoi decizie de incetare disciplinara?
Art. 61 C.mun.:
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
.....
b) in cazul in care salariatul este arestat preventiv pentru o perioada mai mare de 30 de zile, in conditiile Codului de procedura penala;
.....
as face o adresa la parchet prin care solicitati sa va comunice daca numitii XXX si XXX au calitatea de invinuiti in dosarul respectiv. veti avea astfel o confirmare oficiala
Exact asta am facut:) si cand o sa o primesc, va trebui sa suspend si sa astept sa curga cel putin 30 de zile....multumesc amandurora:)