avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL cu trei asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL cu trei asociati

Buna in seara! In cazul unui SRL cu trei asociati unul dintre ei doreste cesionarea partilor sale sociale iar in actul constitutiv se prevede ca aceasta cesionare trebuie incuviintata de Adunarea Generala. Daca unul dintre ceilalti doi asociati se opune care este solutia. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters51068 , utilizator 23:42, 17 Decembrie 2008
Daca reusesti sa obtii votul a 3/4 din partile sociale / capitalul social atunci poti efectua cesiunea catre terti.

Alberto Kurtyan
Multumesc. Insa el nu vrea sa le cesioneze catre un tert ci catre unul dintre asociati dar cel de al treilea se opune.
Le poate cesiona catre oricine, din cadrul societatii sau terti.

Intrebarea este ! Ai reusit sa aduni trei sferturi din voturi?

Alberto Kurtyan
Ultima modificare: Miercuri, 17 Decembrie 2008
ContSters51068, utilizator
Cel care se opune are 39%. Totusi LSC stabileste in art. 202 votul a 3/4 doar in cazul instrainarii catre terti. De ce ar fi aplicabil si in cazul meu?
banad a scris:

Buna in seara! In cazul unui SRL cu trei asociati unul dintre ei doreste cesionarea partilor sale sociale iar in actul constitutiv se prevede ca aceasta cesionare trebuie incuviintata de Adunarea Generala. Daca unul dintre ceilalti doi asociati se opune care este solutia. Va multumesc.


Art. 226 legea nr 31/1990

Alte discuții în legătură

Vanzare/cesionare srl lyo lyo buna ziua, detin un SRL-2 asosiati (50-50) si vreau sa-l vand/cesionez catre tert.am citit pe acest forum ca pentru rapiditatea in preluarea firmei pot sa-i ... (vezi toată discuția)
Excludere asociat Septimiu Bujgoi Septimiu Bujgoi buna ziua. ma confrunt cu o situatie oarecum generala, insa nu prea stiu ce sa fac. intr-un srl sunt trei asociati fiecare cu cota egala de actiuni. toti au ... (vezi toată discuția)
Nr convocari ordinare si extraordinare intr-un an calendaristic casanova casanova Am studiat legea 31 - legea societatilor comerciale si nefiind de profesie juridica nu stiu a interpreta cutuma . Cu oazia aprobarii situatiilor financiare ... (vezi toată discuția)