Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL cu trei asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL cu trei asociati

Buna in seara! In cazul unui SRL cu trei asociati unul dintre ei doreste cesionarea partilor sale sociale iar in actul constitutiv se prevede ca aceasta cesionare trebuie incuviintata de Adunarea Generala. Daca unul dintre ceilalti doi asociati se opune care este solutia. Va multumesc.
Daca reusesti sa obtii votul a 3/4 din partile sociale / capitalul social atunci poti efectua cesiunea catre terti.

Alberto Kurtyan
Multumesc. Insa el nu vrea sa le cesioneze catre un tert ci catre unul dintre asociati dar cel de al treilea se opune.
Le poate cesiona catre oricine, din cadrul societatii sau terti.

Intrebarea este ! Ai reusit sa aduni trei sferturi din voturi?

Alberto Kurtyan
ContSters51068, utilizator
Cel care se opune are 39%. Totusi LSC stabileste in art. 202 votul a 3/4 doar in cazul instrainarii catre terti. De ce ar fi aplicabil si in cazul meu?
banad a scris:

Buna in seara! In cazul unui SRL cu trei asociati unul dintre ei doreste cesionarea partilor sale sociale iar in actul constitutiv se prevede ca aceasta cesionare trebuie incuviintata de Adunarea Generala. Daca unul dintre ceilalti doi asociati se opune care este solutia. Va multumesc.

Art. 226 legea nr 31/1990