avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Nr convocari ordinare si extraordinare intr-un an ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Nr convocari ordinare si extraordinare intr-un an calendaristic

Am studiat legea 31 - legea societatilor comerciale si nefiind de profesie juridica nu stiu a interpreta cutuma .
Cu oazia aprobarii situatiilor financiare pentru anul precedent este convocata Adunare Generala a Asociatilor ordinara. Daca dupa o luna se doreste o noua adunare, aceasta este ordinara sau extraordinara ? Cate adunari ordinare si cate extraordinare pot fi organizate intr-un an la nivelul unui agent economic ?
Cel mai recent răspuns: snake65 , utilizator 10:21, 11 Iulie 2011
Adunare ordinara o data pe an, si ori de cate ori este nevoie in cursul aceluiasi an, convocarea este extraordinara.
La SRL nu exista decat adunari generale.
Nu exista separarea intre AGA ordinara si extraordinara. Sau mai simplu zis, nu exista adunari extraordinare. Toate sunt ordinare, extraordinare, cum vrei tu.

La SA, este diferit.
AGA ordinara este una singura pe an, cand se aproba situatiile financiare ale anului trecut si
AGA extraordinare, toate celelalte.

Alberto Kurtyan
Care articol reglementeaza adunarea generala la SRL, care este cvorumul necesar si in cate zile s-ar putea reconvoca daca la prima adunare generala nu a fost intrunit cvorumul necesar ?
Ultima modificare: Duminică, 10 Iulie 2011
alcibiade, utilizator
Citeste articolele 192, 193, 195, 202(2), 77(1), 197(3) din Legea 31/1990 si vei fi edificat complet.

Prin acelasi convocator se stabileste atat prima convocare cat si a doua.

Alberto Kurtyan
La o SA pot fi convocate mai multe adunari generale ordinare in acelasi an, in functie de ordinea de zi. AGOA are mai multe atributii. Vedeti art. 111 din L31/1990 R/M.

La SRL va recomand sa vedeti ce ati stipulat si in actul constitutiv privitor la convocarea AGA si procedati de urmare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administartorii pot fi revocati numai de adunarea generala ordinara ? arlandh arlandh Sunt actionar la un SA si am solicitat CA convocarea adunarii generale extraordinare avand ca ordine de zi revocare administratori, revocare cenzori, alegere ... (vezi toată discuția)
Modificare act constitutiv srl crysenc crysenc Buna ziua, am si eu o intrebare legata de modificarea unui act consitutiv al unui SRL care are 30 de asociati. In primul rand doresc sa precizez ca ... (vezi toată discuția)
Adunare generala extraordinara merepere merepere pt o situatie de urgenta s-a convocat de catre Comitetul Executiv o Adunare generala extraordinara. hotararile din aceasta adunare extraordinara sunt ... (vezi toată discuția)