avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Amenajare cladire cont 231
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Amenajare cladire cont 231

Am urmatoarea situatie :am preluat o societate care vine cu sold din 2009, in contul 231 in valoare de 20000 ron.Cum fac sa inchid acest cont??Exista un contract de chirie pentru punctul de lucru...sau mai am apartamentul care figureaza ca sediu social.Nu am contul 212.

Puteti sa ma jutati cu o monografie??

Cel mai recent răspuns: AlexT. , utilizator 18:32, 5 Iulie 2012
Daca este vorba de investitie facuta spatiilor inchiriate, desi consider corect ca acestea sa fie inregistrate in 471, nefiind cladire proprie, in situatia de fata, trebuie analizat, in cazul in care nu aveti analitice, cat din aceasta suma s-a investit in fiecare spatiu inchiriat.
Apoi, sumele se amortizeaza lunar, pe toata perioada contractelor de inchiriere.

Intru-cat sumele vin din 2009, va trebui sa faceti rectificative si la declaratiile de impozit pe profit.

Total investitie/nr.luni contract inchiriere= suma ce se amortizeaza lunar
117 = 231 (471) pentru anii precedenti
681 analitic distinct = 231 (471) pentru anul curent
Amortizarea o fac pe cati ani?pe durata contractului?

Multumesc mult..nici mie nu mi se pare corect dar asa s-a procedat din pacate..:(.
Da, pe durata contractului.
Daca contractul este inceput in anii precedenti si veti inregistra in 117 analitic distinct, cheltuiala aferenta acestora.
In Registrul de evidenta fiscala veti recalcula impozitul si veti depune declaratii rectificative la impozitul pe profit aferent perioadei respective.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Investitii la un spatiu inchiriat tatiana1 tatiana1 Buna seara, am urmatoarea situatie: La un spatiu inchiriat a fost montata tamplarie termopan , s-au efectuat lucrari de inlocuire pardoseala,inlocuire de ... (vezi toată discuția)
Debit 231 din anii precedenti krika742006 krika742006 Am o problema pe care nu stiu cum pot sa o rezolv la data de 31.12.2010. In debitul lui 231 am sold de 46093 lei, adica in anii 2007 si 2008 la sediul firmei ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contabila iclaudia19 iclaudia19 buna ziua, o firma a cumparat o masina in 2011 in valoare de 8000 ron de la o persoana fizica..contabila de atunci a inregistrat 6811=5311 8000 ...eu cred ca ... (vezi toată discuția)