Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Amenajare cladire cont 231
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Amenajare cladire cont 231

Am urmatoarea situatie :am preluat o societate care vine cu sold din 2009, in contul 231 in valoare de 20000 ron.Cum fac sa inchid acest cont??Exista un contract de chirie pentru punctul de lucru...sau mai am apartamentul care figureaza ca sediu social.Nu am contul 212.

Puteti sa ma jutati cu o monografie??

Daca este vorba de investitie facuta spatiilor inchiriate, desi consider corect ca acestea sa fie inregistrate in 471, nefiind cladire proprie, in situatia de fata, trebuie analizat, in cazul in care nu aveti analitice, cat din aceasta suma s-a investit in fiecare spatiu inchiriat.
Apoi, sumele se amortizeaza lunar, pe toata perioada contractelor de inchiriere.

Intru-cat sumele vin din 2009, va trebui sa faceti rectificative si la declaratiile de impozit pe profit.

Total investitie/nr.luni contract inchiriere= suma ce se amortizeaza lunar
117 = 231 (471) pentru anii precedenti
681 analitic distinct = 231 (471) pentru anul curent
Amortizarea o fac pe cati ani?pe durata contractului?

Multumesc mult..nici mie nu mi se pare corect dar asa s-a procedat din pacate..:(.
Da, pe durata contractului.
Daca contractul este inceput in anii precedenti si veti inregistra in 117 analitic distinct, cheltuiala aferenta acestora.
In Registrul de evidenta fiscala veti recalcula impozitul si veti depune declaratii rectificative la impozitul pe profit aferent perioadei respective.
Multumesc!