avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1301 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Semnatura bilant si sit financiare 2011
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Semnatura bilant si sit financiare 2011

Buna ziua.Am studii superioare economice cu licenta,am contract de voluntariat cu trei prieteni la care le fac numai evidenta sintetica si balanta cate 3-4 ore pe luna,pot sa semnez bilantul pentru 2011.Multumesc mult pentru raspuns si fff pentru un raspuns ugent.Rog de asemmenea sa stiu daca sunt functionar public pot sa fac asa ceva?#-o
Puteti semna la "alta persoana imputernicita, potrivit legii".Nu mai e in vigoare legea care interzicea functionarilor publici sa obtina venituri din alte surse.
Si oricum, voluntariatul nu s-ar incadra la asa ceva;)
Situaţiile financiare anuale sunt semnate de persoanele în drept, cuprinzând şi numele şi prenumele, în clar, al acestora. Rândul corespunzător calităţii persoanei care a întocmit situaţiile financiare anuale se completează astfel:

- director economic, contabil-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie, potrivit legii;
- persoană fizică (expert contabil) sau juridică (societate comercială), autorizată potrivit legii, membră a Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.

Nu cred ca in baza contractului de voluntariat puteti semna bilanturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnaturi autorizate pt bilanturile la decembrie 2009 Goanga Goanga Va rog sa-mi dati mai multe informatii din tara privind urm. problema : sunt PFA contabil autorizat, membru al CECCAR cu cotizatia la zi. Cu toate acestea, ... (vezi toată discuția)
Certificare bilant Bogdan Frunza Bogdan Frunza buna ziua! unde gasesc temeiul legal pentru certificare bilantului de catre un membru ceccar? va multumesc frumos! (vezi toată discuția)
Contabil autorizat Dana Filip Dana Filip Buna, va rog sa-mi spuneti daca un absolvent de studii superioare (economice) poate intocmi/semna balanta/bilant, sau este necesar sa dea examen ... (vezi toată discuția)