Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenatal

Buna ziua. Din data de 8 mai 2012 am intrat in concediu prenatal si trebuie sa nasc pe 23 iunie 2012, deci as avea 47 zile de concediu prenatal.Intrebarea este daca ma inacadrez corect in numarul de zile de concediu prenatal . Dar daca nasterea ar avea loc dupa termen si as depasi zilele de prenatal legale, ce se intampla?
1. Prenatal (sarcina) = inainte de nastere. Postnatal (lauzie) = dupa nastere.

2. - OUG 96/2003 si OUG 158/2005 spun ca este obligatoriu sa aveti 42 de zile de concediu postnatal, asta pentru sanatatea dvs. si a copilului.

- Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.
(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.
- Asadar va puteti lua cum doriti dvs. concediul de maternitate numai sa va lasati cel putin 42 de zile pentru postnatal.

3. OUG 111/2010 privin concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune ca indemnizatia pentru CCC nu se acorda mai devreme dea 43-a zi de la data nasterii copilului.

4. Nu inteleg temerea dvs. cu privire la depasirea numarului de zile de prenatal(!?).
Per total puteti beneficia de 126 de zile,din care 63 de zile prenatal,63postnatal ,ce se pot compensa intre ele..Daca aveti doar 47 de zile prenatal,inseamna ca nasterea teoretic ar putea intarzia cu inca 16 zile si tot v-ati incadra fara compensarea cu zilele de post natal.
Daca intarzie peste aceste 16 zile,veti primi in continuare prenatalul,in contul celor 63 de zile postnatal,mai putin cele 42 de zile, pana ce veti naste,nu aveti niciun motiv de temere.
ContSters136493, utilizator