Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cine plateste cheltuielile de judecata si onorariul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cine plateste cheltuielile de judecata si onorariul avocatului daca pierd litigiul?

eu cred ca ALOFM mi-a calculat gresit indemnizatia de somer neluand in calcul prima de plecare voluntara din societate(aceasta prima s-a facut din fondul de salarii oprindu-se toate taxele inclusiv cea ptr somaj). din acest motiv vreau sa ma adresez instantei de judecata. daca nu-mi va da dreptate instanta cine suporta toate cheltuielile?
Daca veti pierde procesul, iar cealalta parte a solicitat obligarea dumneavoastra la plata cheltuielilor de judecata, va trebui sa le suportati dumneavoastra
În art.274 alin.1 C.proc.civ. este consacrat principiul suportării cheltuielilor de judecată de către partea care a pierdut procesul. Potrivit textului, partea care cade în pretenţii va fi obligată la cerere, să plătească cheltuielile de judecată. Prin urmare, la baza acordării cheltuielilor de judecată stă culpa procesuală a părţii care a pierdut procesul . Aceasta va suporta atât cheltuielile făcute de ea, cât şi cele făcute de partea care a câştigat procesul .