Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de judecata

Care este temeiul legal pentru a solicita in instanta cheltuielile de judecata efectuate in primul ciclu procesual intr-un dosar casat cu tirimitere la rejudecare ?
În art.274 alin.1 C.proc.civ. este consacrat principiul suportării cheltuielilor de judecată de către partea care a pierdut procesul. Potrivit textului, partea care cade în pretenţii va fi obligată la cerere, să plătească cheltuielile de judecată. Prin urmare, la baza acordării cheltuielilor de judecată stă culpa procesuală a părţii care a pierdut procesul . Aceasta va suporta atât cheltuielile făcute de ea, cât şi cele făcute de partea care a câştigat procesul .
Multumesc. M-a uluit promptitudinea dv. Azi fiind duminica , o zi de vara fierbinte , lumea se duce la plimbare. Dv. la ... post. Felicitari si inca odata multumesc