Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Discriminarea pensionarilor cu afectiuni psihice - ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Discriminarea pensionarilor cu afectiuni psihice - exemplu real!

Bun gasit stimate doamne si domni.Dupa cum stiti magazinele de produse electronice si de uz casnic,ofera tuturor pensionarilor pe caz de boala produse cu plata in rate,12 rate adica intre perioadele de revizuire a pensiei,cu conditia ca pensia sa fie mai mare de 500 de ron si varsta maxima a solicitantului 67 de ani.Cand spun tuturor pensionarilor ma refer chiar la toti cu orice boala,Dar.....exista o exceptie!Cei cu pensii de boala de la psihiatrie sunt refuzati,indiferent de diagnostic ca sunt multe boli psihice si nu toate seamana intre ele de la depresie la schizofrenie.Prima data daca intrebi t-i se spune verbal ca poti depune actele dar vei fi refuzat dupa ce acestea vor fi analizate de banca.Daca totusi le depui aceste acte adica decizia de pensie si cea de la comisia de incadrare in grad de invaliditate unde e trecut diagnosticul,cuponul de pensie si copie dupa cartea de identitate,urmeaza sa primesti in scris refuzul dar nu scrie ca te refuza pt ca esti pensionat cu boala psihica,asta doar t-i se spune de persoana din magazin,scrie ca nu indeplinesti conditiile de eligibilitate a bancii.Acum va intreb daca aceasta ilegalitate,incalcare flagranta a legilor tarii si a conventiei drepturilor omului,aceasta discriminare fatisa si umilire publica caci trebuie sa vorbesti despre boala si sa incerci in zadar sa explici ca esti de buna credinta si vei plati rata aceea care e uneori de 50 de roni ca nu cumperi ceva scump tare,are vreo rezolvare reala?Se poate face ceva?Si daca da ce?
Puteti adresa Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii o sesizare in care descrieti situatia in care va aflati. C.N.C.D investigheaza, constata si dispune sanctiuni pentru fapta de discriminare.

Articolele de lege pe care va bazati sesizarea, din Ordonanta nr.137 din 2000 actualizata, sunt:

Art. 1
(1) In Romania, stat de drept, democratic si social, demnitatea omului, drepturile si libertatile
cetatenilor, libera dezvoltare a personalitatii umane reprezinta valori supreme si sunt garantate lege.
(2) Principiul egalitatii intre cetateni, al excluderii privilegiilor si discriminarii sunt garantate in special in exercitarea urmatoarelor drepturi:
a) dreptul la un tratament egal in fata instantelor judecatoresti si a oricarui alt organ jurisdictional;
b) dreptul la securitatea persoanei si la obtinerea protectiei statului impotriva violentelor sau
maltratarilor din partea oricarui individ, grup sau institutie;
c) drepturile politice, si anume drepturile electorale, dreptul de a participa la viata publica si de a avea acces la functii si demnitati publice;
d) drepturile civile, in special:
(i) dreptul la libera circulatie si la alegerea resedintei;
(ii) dreptul de a parasi tara si de a se intoarce in tara;
(iii) dreptul de a obtine si de a renunta la cetatenia romana;
(iv) dreptul de a se casatori si de a-si alege partenerul;
(v) dreptul de proprietate;
(vi) dreptul la mostenire;
(vii) dreptul la libertatea de gandire, constiinta si religie;
(viii) dreptul la libertatea de opinie si de exprimare;
(ix) dreptul la libertatea de intrunire si de asociere;
(x) dreptul de petitionare;
e) drepturile economice, sociale si culturale, in special:
(i) dreptul la munca, la libera alegere a ocupatiei, la conditii de munca echitabile si satisfacatoare, la protectia impotriva somajului, la un salariu egal pentru munca egala, la o remuneratie echitabila si satisfacatoare;
(ii) dreptul de a infiinta sindicate si de a se afilia unor sindicate;
(iii) dreptul la locuinta;
(iv) dreptul la sanatate, la ingrijire medicala, la securitate sociala si la servicii sociale;
(v) dreptul la educatie si la pregatire profesionala;
(vi) dreptul de a lua parte, in conditii de egalitate, la activitati culturale si sportive;
f) dreptul de acces la toate locurile si serviciile destinate folosintei publice.
(3) Exercitarea drepturilor enuntate in cuprinsul prezentului articol priveste persoanele aflate in situatii comparabile.
(4) Orice persoana fizica sau juridica are obligatia sa respecte principiile enuntate la alin. (2).

Art. 3
Dispozitiile prezentei ordonante se aplica tuturor persoanelor fizice sau juridice, publice sau private, precum si institutiilor publice cu atributii in ceea ce priveste:
a) conditiile de incadrare in munca, criteriile si conditiile de recrutare, selectare si promovare, accesul la toate formele si nivelurile de orientare, formare si perfectionare profesionala;
b) protectia si securitatea sociala;
c) serviciile publice sau alte servicii, accesul la bunuri si facilitati;
d) sistemul educational;
e) asigurarea libertatii de circulatie;
f) asigurarea linistii si ordinii publice;
g) alte domenii ale vietii sociale.

Link: [ link extern ] /
Va multumesc mult pentru bunavointa de a-mi oferi un sfat.Voi da curs recomandarii dumneavoastra.Toate cele bune!
Va inteleg perfect! Am trecut prin acelasi soi de calvar, ostracizare publica, jignire a demnitatii mele de persoana umana si cetatean responsabil al Tarii, care si-a pus in joc toate resursele fizice si psihice, toata energia pentru folosul, binele si luminarea semenilor si societatii in general, motive pentru care mi-am si pierdut somnul si echilibrul psihic inca de la varsta de 14 ani, iar dupa multiple internari cu diagnostice de la depresie, la boala bipolara si tratamente absolut ingrozitor de suportat, pana la urma am fost pensionata cu diagnosticul de schizofrenie paranoida, contrar tuturor simptomelor existente atunci.In tot acest timp din 14 Septembrie 1989 incoace, in ciuda celor 10 internari la psihiatrie si a recaderior psihice, fie in depresie fie in manie, datorate tratamentelor absolut aiurea-responsabilitatea medicilor psihiatri in tratarea pacientilor lor ar trebui luata mult mult mai in serios, efectele actiunilor lor sunt asupra intregii familii ale apartinatorilor si a intregii societati sunt in mult prea multe cazuri dezastruoase!, deci in ciuda acestor calvare repetate, am fost in stare, uneori cu eforturi supraomenesti sa-mi incep si termin Liceul cu rezultate foarte frumoase si sa urmez cursurile Facultatii de Limbi si Literaturi Straine ale Universitatii din Bucuresti pe care am absolvit-o la timp, dupa 4 ani, in 1999 iar Licenta mi-am dat-0 un an si ceva mai tarziu cu Lucrarea de Diploma "Mood Disorders- A Glossary of Terms" pe care am realizat-o prin efort propriu pentru a-mi intelege problemele de sanatate prin care treceam si pentru a aduce ceva nou societatii, o contributie personala asupra acestor tulburari emotionale. Cheia principala a vindecarii lor, ca si a majoritatii bolilor psihice este SOMNUL de calitate si in cantitati proportionale cu constitutia individuala si bineinteles cu munca, efortul fizic si intelectual depus. Or, societatea noastra si in general lumea functioneaza dupa niste ritmuri demonice de suprasolicitare fizica si psihica si de aceea tot mai multe persoane, indeosebi cele mai sensibile dar si cele mai constiincioase in munca lor clacheaza si ajung sa sufere de depresie sau de psihoze, etc. Intr-o societate ca cea romaneasca de dupa 1989, cand Diplomele de Licenta, Masterat si chiar Doctorat s-au vandut si cumparat, cand impostura in toate domeniile a atins cote apocaliptice, cand in societate au reusit sa se cocoate in tot felul de functii tot felul de persoane absolut incompetente dar cu o mare nesimtire, dorinta de a stapani samavolnic peste vietile profesionale si personale a semenilor lor, intr-o societate cum bine remarca un distins Domn, Dr,Psihiatru Romila, unde o mana de psihopati a juns sa conduca un popor de depresivi care a acceptat jugul impus de statul mafiot-declarat chiar de aceia care il conduceau ca nasi mafioti-intr-o astfel de societate care pe cei cu adevarat valorosi, fie ei medici, preoti,invatatori, profesori, asistenti medicali, mesteri priceputi, fie ei constuctori, instalatori,etc, cercetatori, artisti, Poeti, ii marginalizeaza si in general nu ii recompenseaza potrivit cu valoroasa lor contributie adusa societatii, in unele cazuri folosindu-se cu nesimtire si impaunandu-se cu roadele muncii acestora, intr-o astfel de societate ametita, destrabalata si profund injusta, eu personal, si ca mine Dumnezeu Singur stie cu adevarat cati altii, m-am lipsit de orice retributie, compensatie baneasca ani de zile, beneficiind doar de indemnizatie de persoana cu handicap care in 2001 era de vreo 60 de lei iar in 2017 inca era de vreo 275 pentru cei cu gradul doi cum eram eu. De doua ori am incercat si urmat cursurile Masteratului De Studii Culturale Britanice ale Universitatii din Bucuresti, in incercarea de a-mi reactiva si imbunatati performanta in limbile straine pe care le studiasem in conditii de AUSCHWITZ IN PERIOADA 1995-199, datorita medicatiei primite eram o biata leguma obeza si somnolenta- ultima data in 2013-2015, cand multumita Profesorilor de exceptie de la Universitate si mediului colegial foarte placut si motivant am reusit nu doar sa revin la performantele intelectuale de dinaintea suferintelor si tratamentelor psihiatrice aiurea, dar sa si aduc contributii importante pentru cei de aici si cei de acolo, prin Profesorii straini pe care ii intalneam la Conferinte. In tot acest timp m-am dus la Comisiile de Handicap, cu tot frecusul pe care il presupuneu an de an si m-am multumit cu putinul pe care mi-l dadeau.Eram dependenda, cum si acum a sunt de o medicatie scumpa pe care o puteam procura doar in baza certificatului de handicap.Deci, desi auzisem de prin 2012 ca de ceva vreme se mai acorda un fel de pensie pentru cei in cazul meu, care desi au absolvit o facultate nu au putut munci in asa numitul camp al muncii, cu carte de munca, etc, nu am dorit sa o iau, in principal pentru ca eu, prin eforturi proprii reusisem sa ma reechilibrez psihic si in general sa imi vindec si celelalte afectiuni, mai jult sau mai putin legate de tratamentle primite: obezitate, imunitate la pamant cu bronsita cronica, sinuzite, otite, raceli luna de luna, esofagita de reflux, mastoza fibrochistica, fibrom uterin, alergii, inflamatie cu dureri ingrozitoare mai ales in sindromul premenstrual, datorate cel mai probabil intolerantei la GLUTEN, pe care niciodata nici un medic, fie el si gastro enterolog nu a suspectat-o desi are o mare legatura chiar cu tulburarile psihice de carev sufeream....In tot acest timp ma ocupam si de fiica mea minora, desigur cu sprijinul constant si substantial al Parintilor mei. fara de care am fi fost amandoua muritoare de foame, tatal ei biologic stand frumusel deoparte...Revenind la problema banilor: deci nu am vrut sa "aplic" pentru o pensie de fapt o indemnizatie sociala pentru cei ca mine care "nu au muncit niciodata!!!" pentru ca ar fi insemnat sa ma intorc din nou din iadul din care tocmai scapasem: era nevoie de o internare la psihiatrie! Eu as fi vrut sa scap si de stigmatul handicapului pe care mi l-am asumat prima oara in 2001, pentru ca fusesem iar bombardata de parinti si doctorui cu un tratament care ma zombifica; la putin timp dupa sustinerea Diplomei de Licenta cand in mod normal mi-as fi dorit sa lucrez potrivit cu pregatirea mea: cunosteam trei limbi straine:Engleza, Franceza si Germana. am mers la Comisie de handicap pentru ca tatal meu refuza sa-mi mai dea bani de transport iar eu aveam nevoie de ceva timp sa-mi revin...nu ma puteam prezenta la nici un interviu asa tembelizata cum eram dupa Fluanxol si alte minuni vrajitoresti de uz psihiatric care mi se dadusera. Evident ca dupa acest tratament am intrat intr-o perioada de depresie cum mi se intampla dupa cele 25-26 ore de somn chimic si imi pierdeam si increderea in fortele proprii nu doar capacitatile fizice si intelectuale. Anul urmator am si renuntat sa mai merg la Comisie si am avut un job de 2 saptamani foarte concentrate de Luni-Sambata in urma caruia mi-am pierdut somnul total...Am revenit deci la Comisie in anul 2003, dupa ce am aflat ca am ramas gravida...Deci acum imi asumam acest statut de persoana cu handicap pentru a putea beneficia de asistenta medicala pentru a aduce pe lume o alta Fiinta...
Dupa nenumarate alte probleme de sanatate, Dumnezeu a vrut sa nasc cu bine Un Copil sanatos si luminos iar eu mi-am asumat total conditia de MAMA si nu doar pentru ea ci si pentru toti Oamenii, facand ceea ce sufletul si inima mea m-a indemnat ca toti sa iesim la Lumina.Evident ca in toti acesti ani am dus stigmatul persoanei bolnave psihic, dupa dorinta familiei mele si a societatii...Au urmat si alte internari si in sfarsit am dat de un Doctor, care dupa ce a incercat cantitati uriase de Seroqel pe oraganismul meu si asa debilitat-ma bagase intr-un studiu, semn ca acest medicament inac nu era pe deplin inteles cum functioneaza...totusi m-a ajutat sa dorm mai odihnitor, Evident ca foarte mult 15-16 ore pentru 5,6, 7 luni dupa fiecare internare iar apoi cate 12 ore zilnic. Doza optima am ajuns sa mi-o stabilesc singura dupa multi ani de chin, incercare si eroare si dupa ce evident am reusit sa locuiesc mai in liniste, nu cu parintii mei. Am facut si psihoterapie cu un psihoterapeut de exceptie si un Om cu inima mare si in timp am reusit asa de mult sa ma reechilibrez incat in 2014 dupa ce luasem de vreun an 50 g Seroquel fata de cele 400 g recomandate de medici si 150 Orfiril fata de cele 500-1000 g recomandate de catre medici si dupa un efort intelectual sustinut la cursurile si examenele din primul an de Masterat, un Masterat greu prin volumul imens si intens de citit, cu 7 examene pe fiecare semestru-un examen insemnand prezentare orala, cateodata examen scris si mai ales un eseu sau chiar doua in unele cazuri...Deci in vara anului 2014, dupa ce slabisem de la 80 kg la 56-58, mersesem si la sala pana sa incep cursurile si dupa regimul de viata normala la care trecusem, desi incepusem sa-mi rup din cele 12 ore de somn necesar, cand m-am prezentat prima oara la o noua Doamna Psihiatru, Dumneaei m-a gasit foarte bine si s-a si mirat cand i-am spus ca am avut probleme psihice, Ca s-o scurtam am sa va mai spun ce am facut eu, ca MAMA pentru acesta societate, care mi-a refuzat dreptul la un credit de nevoi personale la banca, ca oricarui cetatean, desi si venutile actuale din handicap-Apropo, oare care este situatia in tara acelor ca mine? Eu locuiesc in Bucuresti si am acei 500 lei de reintegrare dar in privincie?- sunt de 1579 lei.Bancile mi-au zis ca nu acorda credite celor cu pensie revizuibila iar doua IFN-uri mi-au zis ca nu acorda doar celor cu boli psihice...DEci ce am facut eu ca MAMA pentru semenii mei, marea lor majoritate, pe SFINTI si DREPTI nu-i punem la socoteala, caci EI nu au avut nevoie de ajutorul meu, EI INSISI ajutandu-i pe ceilalti. Deci intr-o societate ce-si dormea somnul cel de moarte spirituala dar si fizica am luptat pe toate fronturile ce mi s-au deschis, imediat: Lupta pentru VIATA, ProVITa, adica pentru nasterea Copiiilor nostri, controlul prin cipuri al populatiei care urma sa fie dusa in robie biometrica, constientizarea nocivitatii vaccinurilor actuale, cu MERCUR si alte otravuri pentru imbolnavirea mai lenta sau mai rapida a celor multi, copii nosti fiind in special vizati-vezi cazul vacinarii oligatorii cu asa zisul Vaccin impotriva Canceruli de col uterin pentru fetitele de a 6 a din anul 2009-2010,, lupta pentru aflarea adevarului in tratamentul bolilor care au devenit endemice azi: cancerele, bolile degenerative-Alzheimer, etc,, acest front fiind in stransa legatura cu cel pentru ALIMENTATIA NATURALA, in 2009, 2010 etc ni se impuneau BASF, si alte minuni si otravuri si ni se cerea desfintatrea PLAFARELOR....Una peste alta am luptat cu toate resursele,lupta dublata de RUGACIUNE si PARTICIPARE la SLUJBELE BISERICII, caci fara HRISTOS nimic nu putem face.. iar in momentul cand am cerut si eu ceva de la societate, nu doar ca am fost refuzata dar am fost ingrozitor de jignita si ranita de atitudinea ei, Eu am spus ce am avut pe suflet, ar mai fi multe de adaugat dar macar sa se ia aminte la aceste nedreptati si uratenii sociale si sa se indrepte si apoi mai vedem!
Respect!!!