Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credite bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credite bancare

Buna Ziua,
Este adevarat ca incepand cu 1 Iunie 2012 , bancile vor scoate la licitatie activele creditorilor care nu isi mai pot plati ratele.
Ma poate ajuta cineva!!??
Creditorii sunt cei care au bani si ii dau celor care au nevoie, sub forma de imprumut. Cei imprumutati se numesc debitori. Cand debitorul nu mai poate plati ratele, bunurile lor pot fi vandute pt a se acoperi imprumutul. Asta se face de mult si se va face si in continuare.
Dvs la ce va referiti ?
Multumesc pentru corectie. Ideea este:
De ce bancile nu scot la licitatie bunurile ( case, masini...) ale celor care nu isi mai pot plati ratele la banca .( Nu sunt acestea o pierdere pentru banca respectiva?
De ce crezi tu ca nu se intampla acest lucru? Ai urmarit pe site-urile bancilor bunurile scoase la licitatie?
Totusi eu nu inteleg ce nedumerire ai?
Nu am vazut pe care este acel "site " al unei banci. Imi puteti da un exemplu ,sau un link?
Mersi.
www.vanzari.initialele bancii.ro;
gi-jane2, moderator